Özbəkistan Rəqəmsal Texnologiyalar Nazirliyi, "IT Park Uzbekistan" və "IT Park Ventures" 12–13 dekabr tarixlərində Daşkənddə beynəlxalq "Digital Startup Awards" proqramının böyük finalını təşkil edib. Ümumi mükafat fondu 1 milyon dollar olan bu təşəbbüs Mərkəzi Avrasiya regionunun ən böyük startap tədbirlərindən biridir.
Proqramın məqsədi yüksək potensiala malik layihələri müəyyən etmək, sahibkarlığın inkişafına və regionda innovativ fəaliyyətin stimullaşdırılmasına dəstək göstərməkdir. Müsabiqəyə Ermənistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan, Azərbaycan, Gürcüstan, Türkmənistan və Monqolustandan olan startaplar dəvət olunub. Özbəkistan startapları isə "Ən yaxşı startap layihəsi" istiqamətində iştirak edib.
2025-ci ildə proqram Mərkəzi Asiya, Qafqaz və Monqolustandan olan qurucu və texnoloji komandaların böyük marağına səbəb olub. Ümumilikdə 1025 müraciət qeydə alınıb: onlardan 397-si "Ən yaxşı startap layihəsi", 268-i "İnkubasiya", 360-ı isə "Akselerasiya" istiqamətləri üzrə təqdim olunub.
Müsabiqə 1 iyul 2025-ci il tarixində elan edilib və müraciətlərin qəbulu 10 sentyabradək davam edib. "İnkubasiya" və "Akselerasiya" istiqamətlərində komandalar ilkin seçim mərhələsi və müsahibədən keçərək beynəlxalq ekspertlər və mentorlarla əməkdaşlıq imkanı əldə ediblər. Onlar üçün təlim sessiyaları, intensiv seminarlar və texnologiya komandaları, korporasiyalar və vençur fondlarla şəbəkələşmə fürsətləri yaradılıb. "Ən yaxşı startap layihəsi" istiqamətində seçim proqram iştirakçısı olan ölkələrdə təşkil edilən oflayn yarımfinallar vasitəsilə aparılıb.
Final mərhələsində üç istiqamət üzrə layihələr təqdim olunub:
— "İnkubasiya" və "Akselerasiya" üzrə 29 startap,
— "Ən yaxşı startap layihəsi" üzrə 22 startap.
Aşağıdakı layihələr investisiya qazanıb:
• "AVM.AI", Qazaxıstan — 50 000 dollar
• "Avto-time", Qazaxıstan — 25 000 dollar
• "Clario", Qazaxıstan — 50 000 dollar
• "Epsilon3.ai", Tacikistan — 25 000 dollar
• "Layf", Ermənistan — 50 000 dollar
• "Moon AI", Qazaxıstan — 50 000 dollar
• "Oneplace.HR", Monqolustan — 50 000 dollar
• "Porte Tech", Qazaxıstan — 50 000 dollar
• "Recepta", Azərbaycan — 50 000 dollar
• "Robospark", Qazaxıstan — 50 000 dollar
• "Rosta", Qazaxıstan — 25 000 dollar
• "Smarthub", Tacikistan — 50 000 dollar
Oktyabr-noyabr aylarında doqquz ölkədə oflayn yarımfinallar təşkil olunub. Finala 22 startap vəsiqə qazanıb: onlardan 18-i Mərkəzi Avrasiya ölkələrindən, 4-ü isə Özbəkistandan olub.
Müsabiqədə "EdTech", "FinTech", "E-Commerce", "GovTech", süni intellekt (AI), SaaS, davamlı inkişaf və yaradıcı sənaye sahələrini əhatə edən layihələr yer alıb. İştirakçılar arasında təhsil və səhiyyənin rəqəmsallaşdırılması, ticarət və logistikanın səmərəliliyinin artırılması, analitika və süni intellekt alətləri üzrə platformalar olub. Münsiflər heyətinə Misir, Koreya, Oman, ABŞ və Çexiyadan olan beynəlxalq vençur fondları və akseleratorların nümayəndələri daxil edilib.
"Digital Startup Awards 2025" müsabiqəsinin qalibləri:
• Birinci yer — 40 000 dollar — "Multicode", Qazaxıstan
Süni intellekt əsaslı yük vaqonlarının operatorları üçün SaaS platforması. Əməliyyat proseslərini optimallaşdırmağa kömək edir. Təsisçi — Anuar Sarsembinov.
• İkinci yer — 25 000 dollar — "HGT", Özbəkistan
Kommunal xidmətlərin rəqəmsallaşdırılması sahəsində fəaliyyət göstərən startap. Təhlükəsiz və rahat ödəniş sistemi yaradır. Təsisçi — Alişer Todjiyev.
• Üçüncü yer — 15 000 dollar — "Telagri", Gürcüstan
Kənd təsərrüfatı kreditləşməsində riskləri azaldan "FinTech" platforması. Fermer təsərrüfatlarının məlumatlarını maliyyə göstəricilərinə çevirərək banklara riskləri idarə etməkdə, fermerlərə isə məhsuldarlığı artırmaqda kömək edir. Təsisçi — İrakli Çikava.
• Ən yaxşı qadın startapı — 10 000 dollar — "MamaSpace", Qırğızıstan
Süni intellekt və ekspert dəstəyi ilə anaların sağlamlığına yönəlmiş platforma. Etibarlı tövsiyələr verir və analara özlərinə və övladlarına qulluq etməkdə yardımçı olur. Təsisçi — Gulnaza Xalmambetova.
Bundan əlavə, proqramın səfirlərinə ümumi 10 000 dollar mükafat verilib. Bu mükafatlar ilk üç yeri tutan ölkələrin nümayəndələrinə təqdim olunub.

Министерство цифровых технологий Республики Узбекистан IT Park Uzbekistan совместно с IT Park Ventures 12-13 декабря в Ташкенте провели гранд-финал международной программы Digital Startup Awards — одной из крупнейших инициатив Центральной Евразии с общим призовым фондом $1 миллион.
Цель программы — выявление проектов с высоким потенциалом, содействие развитию предпринимательства и стимулирование инновационной активности в региональной стартап-экосистеме. К участию были приглашены стартапы из Армении, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Азербайджана, Грузии, Туркменистана и Монголии. Стартапы из Узбекистана приняли участие в направлении Best Startup Project.
В 2025 году программа привлекла высокий интерес основателей и технологических команд из стран Центральной Азии, Кавказа и Монголии. Всего было подано 1025 заявок, в том числе 397 по треку «Лучший стартап-проект», 268 — по треку Incubation и 360 — по треку Acceleration.
Конкурс был объявлен 1 июля 2025 года, прием заявок продолжался до 10 сентября 2025 года. В рамках треков Incubation и Acceleration команды проходили скрининг и интервью, после чего получали доступ к международным экспертам и менторам, обучающим сессиям, интенсивным воркшопам и возможностям для нетворкинга с технологическими командами, корпорациями и венчурными фондами. В направлении Best Startup Project отбор проходил через офлайн полуфиналы, организованные в странах-участницах программы.
В финальной части программы были представлены проекты по всем трем направлениям:
— по трекам Incubation и Acceleration прошли успешно программу 29 стартапов,
— по треку Best Startup Project — 22 стартапов.
Инвестиции получили следующие проекты:
AVM.AI, Казахстан — $50 000
Avto-time, Казахстан — $25 000
Clario, Казахстан — $50 000
Epsilon3.ai, Таджикистан — $25 000
Layf, Армения — $50 000
Moon AI, Казахстан — $50 000
Oneplace.HR, Монголия — $50 000
Porte Tech, Казахстан — $50 000
Recepta, Азербайджан — $50 000
Robospark, Казахстан — $50 000
Rosta, Казахстан — $25 000
Smarthub, Таджикистан — $50 000
В октябре-ноябре прошли офлайн полуфиналы в девяти странах. В финал вышли 22 стартапа, из них 18 — из стран Центральной Евразии и четыре — из Узбекистана.
В треке были представлены решения в сферах EdTech, FinTech, E-Commerce, GovTech, AI, SaaS, а также проекты в области устойчивого развития и творческих индустрий. Среди участников — платформы для цифровизации образования и здравоохранения, сервисы повышения эффективности торговли и логистики, инструменты аналитики и искусственного интеллекта. В состав жюри вошли представители международных венчурных фондов и акселераторов из Египта, Кореи, Омана, США и Чехии.
Призовые места Digital Startup Awards 2025:
Первое место — $40 000 — Multicode, Казахстан
SaaS-платформа для операторов грузовых вагонов на базе искусственного интеллекта, которая помогает оптимизировать операционные процессы. Основатель — Ануар Сарсембинов.
Второе место — $25 000 — HGT, Узбекистан
Стартап в сфере цифровизации коммунального сектора, создает удобную и безопасную систему оплаты услуг. Основатель — Алишер Тоджиев.
Третье место — $15 000 — Telagri, Грузия
FinTech-платформа, которая снижает риски в сельскохозяйственном кредитовании. Превращает данные фермерских хозяйств в финансовые показатели, помогая банкам управлять рисками, а фермерам повышать урожайность. Основатель — Иракли Чикава.
Лучший женский стартап — $10 000 — MamaSpace, Кыргызстан
Платформа для здоровья матерей с поддержкой искусственного интеллекта и экспертов. Дает достоверные рекомендации и помогает мамам заботиться о себе и детях. Основатель — Гулназа Халмамбетова.
Кроме того, амбассадоры программы получили общий призовой фонд $10 000. Эти награды вручили представителям стран, чьи стартапы заняли первые три места.
Все новостиВ Налоговый кодекс Азербайджана внесены изменения по учету НДС в розничной торговле с 2026 года