Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda yerləşən "Qoşadaş" sahəsində 3D OBN (Ocean Bottom Node, Dəniz Dibi Nodlar) seysmik çöl işlərinin aparılmasına hazırlıq məqsədilə ilkin mərhələdə dəniz dibinin tədqiqatına başlanılır.
Valyuta.az bu barədə Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinə (SOCAR) istinadən xəbər verir.
Bildirilib ki, bu tədqiqatın əvvəlcədən aparılması, gələcəkdə seysmik çöl işləri zamanı nodların optimal yerləşdirilməsini və nəzərdə tutulan əməliyyatların səmərəliliyini təmin edəcək. Əldə olunan nəticələr seysmik proqramın uğurla həyata keçirilməsinə dəstək verəcək.
Tədqiqat çərçivəsində dəniz dibinin şəraitini dəqiq xəritələndirmək və potensial maneələri müəyyən etmək məqsədilə qabaqcıl çoxşüalı və sonar texnologiyalarından istifadə olunur ki, bu da dəniz dibi nodların daha təhlükəsiz və optimal yerləşdirilməsini təmin edir.
İşləri SOCAR-ın Geofizika və geologiya İdarəsi "SOCAR Fugro" şirkəti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirir.
Bu işlərin əvvəlcədən icrası gələcəkdə nəzərdə tutulmuş çöl işlərinin daha səmərəli aparılmasına və yüksək keyfiyyətli seysmik məlumatların əldə olunmasına şərait yaradacaq.

В азербайджанском секторе Каспийского моря на участке «Гошадаш» начались исследования морского дна в рамках подготовительного этапа к проведению 3D-сейсмических полевых работ по технологии OBN (Ocean Bottom Node — донные сейсмические узлы).
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Государственную нефтяную компанию Азербайджана (SOCAR), предварительное проведение этих исследований позволит обеспечить оптимальное размещение донных узлов во время будущих сейсмических работ и повысить эффективность запланированных операций. Полученные результаты также будут способствовать успешной реализации сейсмической программы.
Отмечается, что в рамках исследований применяются передовые многолучевые и сонарные технологии для точного картирования условий морского дна и выявления возможных препятствий. Это позволит обеспечить более безопасное и оптимальное размещение донных сейсмических узлов.
Работы выполняются Управлением геофизики и геологии SOCAR в сотрудничестве с компанией SOCAR Fugro.
Предварительное проведение этих работ позволит в дальнейшем более эффективно организовать полевые исследования и получить сейсмические данные высокого качества.