Bu vergi 3,5 dəfə artırılır
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan Vergi Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Növbəti ildən Azərbaycan ərazisində istehsal edilərək daxili istehlaka yönəldilən (topdan satılan) avtomobil benzininə, dizel yanacağına və maye qaza görə yol vergisi onların hər litrinə 0,02 manatdan 0,07 manata kimi artırılır. Eyni zamanda idxal olunan avtomobil benzininə, dizel yanacağına və maye qaza görə yol vergisi onların hər litrinə 0,02 manatdan 0,07 manata artırılır.
Müəyyən edilən yol vergisinin dövlət büdcəsinin tərkibində məqsədli büdcə fondları arasında bölgüsü müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən ediləcək.

В Азербайджане увеличен акциз на топливо в 3,5 раза
Как сообщает Valyuta.az, это отражено в предложенных изменениях в Налоговый кодекс, обсуждавшихся сегодня на заседании Милли Меджлиса.
Со следующего года в Азербайджане акциз на автомобильный бензин, дизельное топливо и сжиженный газ, производимые на внутренний рынок (оптовая продажа), будет увеличен с 0,02 до 0,07 маната за литр. Одновременно акциз на импортный автомобильный бензин, дизельное топливо и сжиженный газ увеличивается с 0,02 до 0,07 маната за литр.
Распределение установленного акциза в составе государственного бюджета между целевыми бюджетными фондами будет определяться соответствующим исполнительным органом (учреждением), назначенным соответствующим исполнительным органом.