"Microsoft"dan 9,7 milyard dollarlıq investisiya
"Microsoft", süni intellekt infrastrukturunu gücləndirmək məqsədilə məlumat mərkəzi operatoru olan "IREN" şirkəti ilə 9,7 milyard dollar dəyərində bulud xidmətləri üzrə beşillik müqavilə imzalayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, razılaşma çərçivəsində "IREN", texnologiya nəhəngi "Microsoft"a "Nvidia"nın yeni nəsil GB300 GPU-larına çıxış imkanı təqdim edəcək.
Müqavilə ümumi məbləğin 20 faizini ilkin ödəniş kimi nəzərdə tutur. GPU-ların 2026-cı ilə qədər Texas ştatındakı 750 meqavatlıq "Childress" kampusunda mərhələli şəkildə işə salınması planlaşdırılır. Bu müddətdə "IREN", maye ilə soyudulan yeni məlumat mərkəzləri inşa etməklə ümumilikdə 200 meqavatlıq hesablama gücünə çatmağı hədəfləyir.
ABŞ və Kanadada bərpa olunan enerji mənbələrinə yaxın ərazilərdə yerləşən məlumat mərkəzləri ilə tanınan "IREN", genişmiqyaslı GPU klasterləri təqdim edən süni intellekt əsaslı bulud xidmətləri şirkəti kimi fəaliyyət göstərir.
"IREN"in həmtəsisçisi və icraçı direktoru Daniel Roberts bu razılaşmanı şirkətin miqyaslana bilən süni intellekt bulud platformasını gücləndirən strateji dönüş nöqtəsi kimi dəyərləndirib. "Microsoft"un biznesin inkişafı üzrə rəhbəri Conatan Tinter (Jonathan Tinter) isə bildirib ki, bu əməkdaşlıq hər iki şirkətə süni intellekt infrastrukturunda yeni böyümə imkanları yaradacaq.
Müqavilə çərçivəsində "Microsoft", süni intellektə artan qlobal tələbat fonunda məlumat mərkəzi imkanlarını genişləndirir. Paralel olaraq, "IREN", Şimali Amerikada malik olduğu 3 giqavatlıq enerji portfeli ilə süni intellekt bulud infrastrukturu sahəsində mövqeyini daha da möhkəmləndirməyi qarşısına məqsəd qoyub.

Microsoft инвестирует 9,7 миллиарда долларов в сотрудничество с IREN для развития ИИ-инфраструктуры
Компания Microsoft подписала пятилетний контракт с оператором дата-центров IREN на сумму 9,7 миллиарда долларов с целью укрепления инфраструктуры искусственного интеллекта и расширения облачных сервисов.
Как сообщает Valyuta.az, в рамках соглашения IREN предоставит технологическому гиганту Microsoft доступ к новейшим графическим процессорам Nvidia GB300 GPU.
Согласно условиям сделки, 20% от общей суммы будет выплачено в качестве первоначального платежа. Запуск GPU планируется осуществить поэтапно до 2026 года на кампусе Childress в штате Техас мощностью 750 мегаватт. В этот период IREN намерена построить новые дата-центры с жидкостным охлаждением, доведя общую вычислительную мощность до 200 мегаватт.
Компания IREN, известная своими дата-центрами, расположенными рядом с источниками возобновляемой энергии в США и Канаде, работает как провайдер облачных услуг, основанных на искусственном интеллекте, и предлагает масштабируемые GPU-кластеры.
Сооснователь и генеральный директор IREN Дэниел Робертс охарактеризовал соглашение как стратегический поворотный момент, усиливающий масштабируемую платформу ИИ компании. В свою очередь, глава по развитию бизнеса Microsoft Джонатан Тинтер отметил, что партнёрство откроет новые возможности роста в сфере инфраструктуры искусственного интеллекта для обеих сторон.
В рамках соглашения Microsoft продолжает расширять свои мощности дата-центров на фоне растущего мирового спроса на технологии ИИ. Параллельно IREN намерена укрепить свои позиции на рынке искусственного интеллекта, опираясь на энергетический портфель мощностью 3 гигаватта в Северной Америке.