Yaxında Zəngəzur dəhlizinin Naxçıvandan keçən dəmir yolunun tikintisinə başlanılacaq
Zəngəzur dəhlizinin Naxçıvandan keçən dəmir yolunun bərpasının layihələndirilməsi başa çatdırılır və yaxın zamanda tikinti işlərinə başlanılacaq.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev MDB Dəmir Yolu Nəqliyyatı Şurasının 83-cü iclasının ikinci günündə bildirib.
Onun sözlərinə görə, hazırda ildə 15 milyon tona qədər buraxılış qabiliyyəti olan Zəngəzur dəhlizinin tikintisi fəal şəkildə aparılır: "Horadiz-Ağbənd dəmir yolu ilə bağlı işlər 2026-cı ildə tamamlanacaq. Paralel olaraq, Azərbaycan Naxçıvandan keçən, təxminən 200 kilometrlik dəmir yolu hissəsinin bərpası üzərində işləyir. Biz bu magistralın layihələndirilməsini başa çatdırırıq və yaxın zamanda tikinti işlərinə başlayacağıq. Bir neçə gün sonra "Azərbaycan Dəmir Yolları" bu layihənin icrasına başlayacaq".
Nazir vurğulayıb ki, bu ilin fevral ayından Bakı Beynəlxalq Dəniz Limanı Azərbaycan dəmir yollarının strukturuna inteqrasiya edilib: "Bu, nəqliyyat əməliyyatlarının və logistik proseslərin səmərəliliyini əhəmiyyətli dərəcədə artırmağa imkan verəcək. Cari ilin 10 ayı ərzində Bakı limanında Azərbaycan dəmir yolları tərəfindən emal olunan yüklərin miqdarı təxminən 40 % artıb".

Завершено проектирование восстановления железной дороги Зангезурского коридора через Нахчыван
Проектирование восстановления железнодорожной линии Зангезурского коридора, проходящей через Нахчыван, завершено, и в ближайшее время начнутся строительные работы.
Сообщает Valyuta.az, что об этом заявил министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев во второй день 83-го заседания Совета по железнодорожному транспорту СНГ.
По его словам, в настоящее время строительство Зангезурского коридора с пропускной способностью до 15 миллионов тонн в год ведется активно: «Работы по железной дороге Хорадиз-Агбенд будут завершены в 2026 году. Параллельно Азербайджан работает над восстановлением железнодорожного участка протяженностью около 200 километров, проходящего через Нахчыван. Мы завершаем проектирование этой магистрали и в ближайшее время начнем строительные работы. Через несколько дней «Азербайджанские железные дороги» приступят к реализации этого проекта».
Министр отметил, что с февраля текущего года Бакинский международный морской порт интегрирован в структуру железных дорог Азербайджана: «Это позволит значительно повысить эффективность транспортных операций и логистических процессов. За 10 месяцев текущего года объем грузов, обработанных железными дорогами Азербайджана в порту Баку, увеличился примерно на 40%».