“Nike”ın 2026-cı maliyyə ilinin üçüncü rübündə gəlirləri 11,3 milyard dollar səviyyəsində sabit qalıb. Buna baxmayaraq, şirkətin səhmləri maliyyə nəticələrinin açıqlanmasından sonra 8%-dən çox ucuzlaşıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, şirkətin baş icraçı direktoru Elliot Hill bildirib ki, həyata keçirilən bərpa planı gözləniləndən daha uzun çəkir. Bununla belə, rəhbərlik seçilmiş strategiyanın düzgün olduğuna inanır.
Artım əsasən qaçış kateqoriyası hesabına təmin olunub. Şirkət performans yönümlü məhsullara diqqəti artıraraq idmanı yenidən əsas prioritetə çevirir.
Digər tərəfdən, rəqəmsal satışlar 9% azalıb. Bu azalma yüksək endirimli promosiyalarla əlaqələndirilir. İdman geyimi seqmenti də zəif nəticələr göstərərək gəlirlərə mənfi təsir edib.
Şirkətin “Win Now” adlı dönüş strategiyası hələlik sürətli nəticə vermir. “Nike” bu plan çərçivəsində tədbirləri 2026-cı ilin sonuna qədər başa çatdırmağı planlaşdırır.

Выручка компании в третьем квартале 2026 финансового года осталась на уровне 11,3 млрд долларов. Несмотря на это, после публикации финансовых результатов акции компании снизились более чем на 8%.
Как сообщает Valyuta.az, генеральный директор Эллиот Хилл заявил, что реализация плана восстановления занимает больше времени, чем ожидалось. Тем не менее руководство уверено в правильности выбранной стратегии.
Рост был обеспечен в основном за счёт сегмента беговой продукции. Компания усиливает фокус на продуктах, ориентированных на производительность, возвращая спорт в число ключевых приоритетов.
В то же время цифровые продажи сократились на 9%, что связывают с активными дисконтными акциями. Сегмент спортивной одежды также продемонстрировал слабые результаты, оказав негативное влияние на общую выручку.
Стратегия трансформации под названием «Win Now» пока не приносит быстрых результатов. В рамках данного плана Nike намерена завершить основные мероприятия к концу 2026 года.