Yeni 100 manat belə olacaq
Məlumata görə, beynəlxalq təcrübədə pul nişanlarının saxtalaşdırılmasına qarşı mübarizənin gücləndirilməsi, ən son texnologiya və innovasiyaların tətbiqi və insanların məmnunluğunun təmin edilməsi məqsədilə mərkəzi banklar dövri olaraq pul nişanlarının dizaynında və mühafizə sistemlərində yenilənmələr aparır. AMB beynəlxalq təcrübəni nəzərə alaraq, pul nişanları sahəsində ən son innovasiyaların, nano və mikro texnologiyaların tətbiqi ilə milli pul nişanlarımızın mövcud konsepsiya çərçivəsində yenilənməsi proseslərinə başlamış və 2021-ci ildən yenilənmiş 1, 5, 10, 20 və 50 manatlıq kağız pul nişanları tədavülə buraxılıb.
Proseslərin davamı olaraq, "İqtisadiyyat və İnkişaf" mövzusuna həsr olunan 100 manatlıq pul nişanının mühafizə sistemi və dizaynı mövcud konsepsiya çərçivəsində ən son texnologiya və innovasiyalar tətbiq edilməklə yenilənib. Bu pul nişanında ən son mühafizə elementləri olaraq üçölçülü mikrogüzgü effektində rəngi dəyişən holoqram, möcüzəvi "Spark Flow Prime" elementi (dinamik işıq effekti saçan, rəngi dəyişən Manat simvolu), su nişanı (pul nişanını işığa tutduqda Dövlət Gerbi və nominalın rəqəmi), görmə qüsuru olanlar üçün tanıma elementi (pul nişanının ön tərəfində sağ və sol kənarlarda görmə qüsuru olanlar üçün xüsusi qabarıq xətlər yerləşir ki, bu xətlərə toxunmaqla pul nişanının həqiqiliyini və nominalını müəyyən etmək mümkündür), şaquli dizayn (banknot istehsalı sahəsində dünyada ən müasir trendə uyğun olaraq pul nişanının arxa tərəfi şaquli olaraq dizayn edilmişdir), mühafizə sapı, mürəkkəbsiz çap, mikromətnlər və s. tətbiq olunub.
Yenilənmiş 100 manatın üzərində AMB-nin sədri Taleh Tahir oğlu Kazımovun imzası əks olunub və imza ön tərəfdə sol yuxarı küncdə yerləşir.
Hazırda ölkədə istifadə edilən bütün nağd pul sistem və avadanlıqlarının yenilənmiş 100 manatlıq pul nişanına uyğunlaşdırılması (adaptasiyası) proseslərinə başlanılıb.
Yenilənmiş 100 manatlıq kağız pul nişanı hazırda tədavüldə olan eyni nominallı pul nişanı ilə paralel olaraq dövriyyədə olacaq və tədavül vasitəsi kimi məhdudiyyətsiz istifadə ediləcək.

ЦБА представил новую банкноту номиналом 100 манатов - ФОТО
С 15 июля Центральный банк Азербайджана (ЦБА) введет в обращение обновленную банкноту номиналом 100 манатов.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на ЦБА, в международной практике центральные банки регулярно обновляют дизайн и системы защиты денежных знаков с целью усиления борьбы с подделками, внедрения новейших технологий и повышения удобства для населения.
С учетом международного опыта ЦБА начал процесс обновления национальных банкнот с применением современных инноваций, нано- и микротехнологий в рамках существующей концепции. С 2021 года в обращение уже выпущены обновленные банкноты номиналом 1, 5, 10, 20 и 50 манатов.
В рамках продолжения этого процесса обновлена и банкнота номиналом 100 манатов, посвященная теме «Экономика и развитие». Ее дизайн и система защиты усовершенствованы с применением передовых технологий.
В частности, в банкноте использованы следующие современные защитные элементы: голограмма с эффектом трехмерного микрозеркала с изменением цвета, элемент «Spark Flow Prime» (динамический световой эффект с меняющимся цветом символа маната), водяной знак (при просмотре на свет видны Государственный герб и номинал), элементы для людей с нарушениями зрения (специальные рельефные линии по краям лицевой стороны), вертикальный дизайн оборотной стороны (соответствует современным мировым трендам в производстве банкнот), защитная нить, бескрасочная печать, микротексты и другие элементы.
На обновленной банкноте размещена подпись председателя ЦБА Талех Тахир оглу Казымов, которая расположена в верхнем левом углу лицевой стороны.
В настоящее время начаты процессы адаптации всех систем и оборудования для работы с наличными деньгами в стране к новой банкноте номиналом 100 манатов.
Обновленная банкнота будет находиться в обращении параллельно с действующей купюрой того же номинала и использоваться без каких-либо ограничений.