2026-cı ildə pensiyalar artacaq
“Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun 2026-cı il üçün gəlirləri 8 milyard 323 milyon manat nəzərdə tutulur ki, bu da 2025-ci ilin proqnoz gəlirlərindən 705,7 milyon manat və ya 9,3% çoxdur. Fondun 2026-cı il üçün gəlirlərinin 79,2% və ya 6,6 milyard manatının MDSS daxilolmaları üzrə formalaşacağı proqnozlaşdırılır. Bu isə cari ilin müvafiq göstəricisindən 593,7 milyon manat və ya 10% çoxdur”.
Valyuta.az Modern.az- a isttinadən xəbər verir ki, bunu əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq və Əmək və sosial siyasət komitələrinin birgə iclasında “Dövlət sosial müdafiə fondunun 2026-ci il büdcəsi haqqında” qanun layihəsinin müzakirəsi zamanı deyib.
Nazir bildirib ki, büdcədən maliyyələşən təşkilatlar üzrə 2026-cı il üçün daxilolmalar 2,1 milyard manat, qeyri-büdcə təşkilatları üzrə isə 4,5 milyard manat proqnozlaşdırılır. Qeyri-büdcə sektoru üzrə proqnoz edilən gəlirlər sosial sığorta haqlarının 68%-ni təşkil edir.
“Ümumilikdə 2025-ci ilin təsdiq edilmiş göstəriciləri ilə müqayisədə 2026-cı il üçün büdcədən maliyyələşən təşkilatlar üzrə daxilolmalar 3,6% və ya 73,4 milyon manat, qeyri-büdcə sektoru üzrə daxilolmalar isə 13,1% və ya 520,3 milyon manat artımla proqnozlaşdırılmışdır. 2026-cı ildə Fondun büdcəsinin balanslaşdırılması məqsədilə dövlət büdcəsinin öhdəliklərinin maliyyələşdirilməsi üçün dövlət büdcəsindən ayrılan vəsait 1 milyard 700 milyon manat həcmində proqnozlaşdırılır ki, bu da 2025-ci il üzrə təsdiqlənmiş transfert məbləğindən 100 milyon manat və ya 6,3% çoxdur”.
O da qeyd edilib ki, dövlət büdcəsindən transfertin DSMF-nin gəlirlərindəki payının 2017-ci ildə 38%-dən 2026-cı ildə 20,4%-ə düşməsi proqnozlaşdırılır.
“Vurğulamaq istərdim ki, növbəti il üzrə dövlət büdcəsi xərclərinə dəstək göstərilməsi məqsədilə DSMF-nin 2026-cı il üçün büdcə layihəsində Fondun əvvəlki illərdə yaratdığı ehtiyatdan 160 milyon manata yaxın məbləğdə vəsait növbəti ilin xərclərinə yönəldilir.
Fondun 2026-cı il üzrə ümumi xərclərinin 8 milyard 483 milyon manat həcmində olması proqnozlaşdırılır ki, bunun da 96,6% və ya 8 milyard 196 milyon manatı əhaliyə ödənişlərin payına düşür” – deyə Anar Əliyev bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu göstərici 2024-cü illə müqayisədə 1 milyard 534 milyon manat, 2025-ci illə müqayisədə isə 788 milyon manat çoxdur. Bu məbləğin 7 milyard 993 milyon manatı əmək pensiyalarının, 203,6 milyon manatı isə sosial sığorta hesabına verilən müavinət xərclərinin payına düşür.
“2026-cı il üzrə əmək pensiyalarının maliyyələşdirilməsi üçün ayrılan vəsait 2025-ci ilin təsdiqlənmiş xərcləri ilə müqayisədə 782,4 milyon manat və ya 10,9% artımla nəzərdə tutulmuşdur. Bunun 81,2%-i və ya 635,6 milyon manatı indeksasiya xərclərinin, digər hissəsi isə yeni təyin olunan və yenidən hesablanan pensiyaların məbləğlərinin maliyyələşdiriməsi ilə bağlı xərclərin payına düşür. Qeyd edək ki, proqnoz göstəricilərə əsasən 2026-cı il üzrə indeksasiyanın təqribən 9,2% səviyyəsində olması, orta pensiyanın məbləğinin isə yenə də 9,2% artaraq 590 manata, yaşa görə pensiyanın məbləğinin isə 629 manata çatması proqnozlaşdırılır”- deyə nazir çıxışı zamanı vurğulayıb.

В 2026 году в Азербайджане вырастут пенсии
«Доходы Государственного фонда социальной защиты на 2026 год прогнозируются в размере 8 миллиардов 323 миллионов манатов, что на 705,7 миллиона манатов или на 9,3% больше, чем прогнозные доходы 2025 года.
Ожидается, что 79,2% или 6,6 миллиарда манатов доходов Фонда в 2026 году будут сформированы за счет поступлений по обязательному государственному социальному страхованию, что на 593,7 миллиона манатов или на 10% превышает показатель текущего года», — заявил министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев на совместном заседании комитетов Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству, а также по труду и социальной политике в ходе обсуждения законопроекта «О бюджете Государственного фонда социальной защиты на 2026 год», сообщает Valyuta.az со ссылкой на Modern.az.
Министр отметил, что доходы по организациям, финансируемым из бюджета, в 2026 году прогнозируются на уровне 2,1 миллиарда манатов, а по внебюджетным организациям — 4,5 миллиарда манатов. Доходы внебюджетного сектора составят 68% от общего объема поступлений по социальному страхованию.
«В целом, по сравнению с утвержденными показателями 2025 года, доходы организаций, финансируемых из бюджета, прогнозируются с ростом на 3,6% или 73,4 миллиона манатов, а доходы внебюджетного сектора — на 13,1% или 520,3 миллиона манатов. Для сбалансирования бюджета Фонда в 2026 году объем средств, выделяемых из государственного бюджета для финансирования обязательств, составит 1 миллиард 700 миллионов манатов, что на 100 миллионов манатов или на 6,3% больше, чем утвержденный трансферт на 2025 год», — отметил министр.
Он также добавил, что доля трансфертов из госбюджета в доходах Государственного фонда социальной защиты, составлявшая 38% в 2017 году, сократится до 20,4% в 2026 году.
«Хочу подчеркнуть, что в проекте бюджета Фонда на 2026 год предусмотрено использование около 160 миллионов манатов из резервов, накопленных в предыдущие годы, для поддержки расходов следующего года.
Общие расходы Фонда на 2026 год прогнозируются на уровне 8 миллиардов 483 миллионов манатов, из которых 96,6%, или 8 миллиардов 196 миллионов манатов, составляют выплаты населению», — заявил Анар Алиев.
По его словам, этот показатель превышает уровень 2024 года на 1 миллиард 534 миллиона манатов, а по сравнению с 2025 годом — на 788 миллионов манатов. Из этой суммы 7 миллиардов 993 миллиона манатов направлены на выплату трудовых пенсий, а 203,6 миллиона манатов — на пособия, выплачиваемые за счет средств социального страхования.
«На финансирование трудовых пенсий в 2026 году предусмотрено на 782,4 миллиона манатов или на 10,9% больше средств по сравнению с утвержденными расходами 2025 года. Из этой суммы 81,2% или 635,6 миллиона манатов составляют расходы на индексацию, а оставшаяся часть — расходы, связанные с назначением новых и перерасчетом существующих пенсий. Согласно прогнозам, уровень индексации в 2026 году составит около 9,2%, средний размер пенсии вырастет на 9,2% и достигнет 590 манатов, а пенсия по возрасту — 629 манатов», — подчеркнул министр в своем выступлении.