Kuk sentyabr ayında təxminən 15 illik rəhbərlikdən sonra yeni icraçı sədr vəzifəsinə keçəcək.
"Apple"ın baş icraçı direktoru Tim Kuk vəzifəsindən ayrılır. O, bu gün açıqlayıb ki, sentyabr ayında dünyanın ən dəyərli şirkətlərindən birinə rəhbərlik etdiyi təxminən 15 ildən sonra postunu tərk edəcək.
Valyuta.az xəbər verir ki, 65 yaşlı Kuk yeni icraçı sədr vəzifəsinə keçəcək və onu "Apple"ın 50 yaşlı avadanlıq mühəndisliyi rəhbəri Con Ternus əvəz edəcək.
Kukun rəhbərlik dövrü ABŞ biznes tarixində ən uğurlu idarəçilik mərhələlərindən biri hesab olunur. Onun rəhbərliyi altında keçən 15 il ərzində "Apple"ın illik mənfəəti dörd dəfə artaraq 110 milyard dollardan çox olub, şirkətin bazar dəyəri isə on dəfədən çox yüksələrək 4 trilyon dollara çatıb. O, 2011-ci ildə həmtəsisçi Stiv Cobsu əvəz etmiş və "iPhone"un böyük populyarlığı fonunda "Apple"ı dünyanın ən nüfuzlu şirkətlərindən birinə çevirmişdi.
Con Ternus 2001-ci ildən "Apple"da çalışır və hazırda "iPhone", "iPad", "Mac" və digər məhsullar üzrə avadanlıq mühəndisliyinə rəhbərlik edir. Keçid prosesi sentyabr ayında baş tutacaq və bu, Ternusa texnologiya sektorunda ən diqqətçəkən baş icraçı direktor vəzifələrindən birinə hazırlaşmaq üçün beş ay vaxt verəcək.

Эпоха Тима Кука завершается:
Кук перейдет на должность исполнительного председателя в сентябре после почти 15 лет руководства компанией.
Генеральный директор Apple Тим Кук объявил об уходе со своей должности. По его словам, в сентябре он покинет пост после почти 15 лет управления одной из самых дорогих компаний мира.
Как сообщает Valyuta.az, 65-летний Кук займет новую должность исполнительного председателя, а его сменит 50-летний руководитель направления аппаратной инженерии Apple Джон Тернус.
Период руководства Кука считается одним из самых успешных в истории американского бизнеса. За 15 лет под его управлением годовая прибыль Apple выросла более чем в четыре раза и превысила 110 млрд долларов, а рыночная капитализация увеличилась более чем в десять раз — до 4 трлн долларов. Он возглавил компанию в 2011 году, сменив сооснователя Стив Джобс, и на фоне стремительной популярности iPhone превратил Apple в одну из самых влиятельных корпораций мира.
Джон Тернус работает в Apple с 2001 года и в настоящее время отвечает за аппаратную инженерию таких продуктов, как iPhone, iPad и Mac. Переходный процесс завершится в сентябре, что даст Тернусу около пяти месяцев для подготовки к одной из самых заметных должностей генерального директора в технологическом секторе.