Bill Akkman satdı, Uorren Baffet isə payını üç dəfə artırdı
Uorren Baffetin İdarə heyətinin sədri olduğu "Berkshire Hathaway" “Alphabet”dəki payını üç dəfə artırıb. Şirkətin payı 58 milyon səhmə, yəni təxminən 17 milyard dollara çatıb.
Bill Akkman isə əks addım atıb. Onun “Pershing Square” fondu “Alphabet”dəki payının 95 faizindən çoxunu satıb. Vəsait “Microsoft” səhmlərinə yönəldilib.
Valyuta.Az-ın verdiyi xəbərə görə, “Alphabet”in əsas güclü tərəflərindən biri Google Cloud biznesidir. Bu istiqamətdə sifariş portfeli iki dəfə artaraq 460 milyard dolları keçib. Bu rəqəm gələcək müqavilələr üzrə tələbi göstərir.
Berkshire Hathaway-in bu addımı Uorren Baffetin ənənəvi investisiya yanaşmasını xatırladır. Şirkət bazarda dəyərindən aşağı qiymətləndirilən aktivlərə üstünlük verir. “Alphabet” hazırda S&P 500 indeksinin orta göstəricisindən daha ucuz qiymətlə ticarət olunur.
2026-cı ilin birinci rübündə “Alphabet”in gəliri 109,9 milyard dollar olub. Bu, illik müqayisədə 21,8 faiz artım deməkdir. Şirkətin hər səhm üzrə mənfəəti isə 5,11 dollar təşkil edib.
Eyni dövrdə Rey Dalionun “Bridgewater” fondu da “Alphabet” səhmləri alıb. Donald Tramp və Nensi Pelosi də 2026-cı ilin əvvəlində bu şirkətin səhmlərinə yatırım ediblər.
Bill Akkman isə “Microsoft”a üstünlük verib. Şirkətin süni intellekt üzrə illik gəlir həcmi 37 milyard dollara çatıb. Azure platformasında gəlirlər 40 faiz artıb. “Microsoft”un kommersiya sifariş portfeli isə 627 milyard dollar təşkil edib.
OpenAI ilə yenilənmiş tərəfdaşlıq da “Microsoft” üçün əlavə üstünlük sayılır. Bu razılaşma şirkətə süni intellekt sahəsində mövqeyini gücləndirmək imkanı verir.
Beləliklə, böyük investorlar eyni texnologiya sektorunda fərqli seçimlər ediblər. Berkshire Hathaway “Alphabet”ə üstünlük verib, Bill Akkman isə kapitalını “Microsoft”a yönəldib.

Компания Berkshire Hathaway, председателем совета директоров которой является Уоррен Баффет, утроила свою долю в Alphabet. Пакет компании достиг 58 миллионов акций, что оценивается примерно в 17 миллиардов долларов.
В то же время Билл Акман предпринял противоположный шаг. Его фонд Pershing Square продал более 95% своей доли в Alphabet, направив высвобожденные средства на покупку акций Microsoft.
Как сообщает Valyuta.az, одной из ключевых сильных сторон Alphabet остается бизнес Google Cloud. Объем заказов в этом направлении увеличился вдвое и превысил 460 миллиардов долларов. Этот показатель отражает спрос по будущим контрактам компании.
Решение Berkshire Hathaway напоминает о традиционном инвестиционном подходе Уоррена Баффета. Компания отдает предпочтение активам, которые, по ее мнению, недооценены рынком. В настоящее время акции Alphabet торгуются с более низкой оценкой по сравнению со средними показателями индекса S&P 500.
В первом квартале 2026 года выручка Alphabet составила 109,9 миллиарда долларов, что на 21,8% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Прибыль на акцию достигла 5,11 доллара.
В этот же период фонд Bridgewater Associates, основанный Рэем Далио, также приобрел акции Alphabet. Кроме того, в начале 2026 года в бумаги компании инвестировали Дональд Трамп и Нэнси Пелоси.
Билл Акман, в свою очередь, сделал ставку на Microsoft. Годовой объем доходов компании от решений в области искусственного интеллекта достиг 37 миллиардов долларов. Выручка платформы Azure выросла на 40%, а объем коммерческого портфеля заказов Microsoft составил 627 миллиардов долларов.
Дополнительным преимуществом для Microsoft стало обновленное партнерство с OpenAI. Это соглашение позволяет компании укреплять свои позиции на рынке искусственного интеллекта.
Таким образом, крупные инвесторы сделали разные ставки внутри одного технологического сектора. Berkshire Hathaway отдала предпочтение Alphabet, тогда как Билл Акман направил капитал в Microsoft.