“Odyssey” 1,45 milyard dollar dəyərləndirmə ilə 310 milyon dollar investisiya cəlb edib
Real dünyanı kompüter mühitində kopyalaya bilən süni intellekt texnologiyaları hazırlayan “Odyssey” startapı 310 milyon dollar investisiya cəlb edib. Şirkətin 310 milyon dollarlıq B seriyası investisiya raunduna “Natural Capital” rəhbərlik edib.
Valyuta.Az xəbər verir ki, ABŞ mərkəzli “Odyssey”nin investisiya raundunda “Amazon”, “AMD Ventures”, “Google Ventures”, Ceff Din (Jeff Dean), Qarri Tan (Garry Tan), Elad Gil və Kayl Voqt (Kyle Vogt) da iştirak ediblər.
2023-cü ildə qurulan şirkətin dəyərləndirməsi bu investisiyadan sonra 1,45 milyard dollara yüksəlib. “Odyssey” bildirib ki, yeni investisiyanı süni intellekt əsaslı “world model” texnologiyasının inkişaf etdirilməsi, daha geniş məlumat toplama və simulyasiya infrastrukturlarının qurulması, həmçinin modellərinin xüsusilə “AWS” üzərində miqyaslandırılması üçün istifadə edəcək.
Oliver Kameron (Oliver Cameron) və Ceff Houk (Jeff Hawke) tərəfindən qurulan şirkət “world model” adlandırılan süni intellekt sistemləri hazırlayır. Bu sistemlər yalnız mətn yaratmaqla kifayətlənmir, həm də fiziki dünyadan toplanan məlumatlardan istifadə edərək real dünyanın rəqəmsal mühitdə simulyasiya edilməsini hədəfləyir. Məqsəd obyektlərin hərəkətlərini, mühitləri və fizika qanunlarını daha real şəkildə modelləşdirə bilən süni intellekt sistemləri yaratmaqdır.
Şirkət bu texnologiyadan xüsusilə oyun inkişafı, robototexnika və interaktiv məzmun istehsalı kimi sahələrdə istifadə edir. Mətn əmrləri əsasında video və ya virtual səhnələr yarada bilməsi ilə seçilən texnologiya həm əyləncə sektoruna, həm də sənaye simulyasiyalarına yönəlmiş yeni nəsil generativ süni intellekt infrastrukturu təqdim edir.

Стартап Odyssey, разрабатывающий технологии искусственного интеллекта, способные копировать реальный мир в компьютерной среде, привлек $310 млн инвестиций. Раунд серии B на сумму $310 млн возглавила Natural Capital.
Как сообщает Valyuta.az, в инвестиционном раунде американской Odyssey также приняли участие Amazon, AMD Ventures, Google Ventures, Джефф Дин, Гарри Тан, Элад Гил и Кайл Вогт.
Компания, основанная в 2023 году, после привлечения этих инвестиций была оценена в $1,45 млрд. В Odyssey заявили, что направят новые средства на развитие технологии world model на базе искусственного интеллекта, расширение инфраструктуры для сбора данных и симуляций, а также масштабирование своих моделей, в частности на базе AWS.
Компания, основанная Оливером Кэмероном и Джеффом Хоуком, разрабатывает системы искусственного интеллекта, известные как world model. Эти системы не ограничиваются генерацией текста: они используют данные, собранные из физического мира, чтобы моделировать реальность в цифровой среде. Цель заключается в создании ИИ-систем, способных более реалистично моделировать движение объектов, окружающую среду и законы физики.
Компания применяет эту технологию прежде всего в таких сферах, как разработка игр, робототехника и производство интерактивного контента. Технология, способная создавать видео или виртуальные сцены на основе текстовых команд, предлагает инфраструктуру генеративного ИИ нового поколения, ориентированную как на индустрию развлечений, так и на промышленные симуляции.