"SpaceX" süni intellekt əsaslı proqramlaşdırma aləti "Cursor"un arxasında dayanan "Anysphere" startapını 60 milyard dollar dəyərində, tamamilə səhmlərlə maliyyələşdirilən müqavilə çərçivəsində satın almaq barədə razılığa gəlib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu 2026-cı ildə vençur kapitalı ilə dəstəklənən startaplar arasında həyata keçirilən ən böyük satınalmalardan biri hesab olunur.
Cəmi dörd il əvvəl yaradılan "Anysphere" indiyədək "Andreessen Horowitz", "Thrive Capital", "Accel" və "Coatue" daxil olmaqla bir sıra investorlardan ümumilikdə 3,4 milyard dollar investisiya cəlb edib. Şirkət sonuncu dəfə ötən ilin noyabrında 30 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilib.
Satınalma nəticəsində "SpaceX" korporativ proqram təminatı bazarına daxil olmağı hədəfləyir. Şirkətin portfelinə daxil olan "Cursor" süni intellekt dəstəyi ilə proqramlaşdırma prosesini avtomatlaşdıran aparıcı alətlərdən biri hesab olunur və ötən ilin noyabrında illik hesablanmış gəlirinin 1 milyard dolları ötüb.
Qeyd edək ki, "SpaceX" son illərdə fəaliyyətini kosmik texnologiyalarla məhdudlaşdırmayaraq, süni intellekt və rəqəmsal platformalar istiqamətində genişləndirir. Şirkət daha əvvəl "X" sosial şəbəkəsini və "xAI" şirkətini də öz tərkibinə qatıb.

SpaceX делает крупный шаг — приобретает Anysphere за 60 млрд долларов
Компания SpaceX достигла соглашения о приобретении стартапа Anysphere, стоящего за ИИ-инструментом для программирования Cursor, в рамках полностью акционерной сделки стоимостью 60 млрд долларов.
Как сообщает Valyuta.az, это считается одной из крупнейших сделок по поглощению среди стартапов, поддерживаемых венчурным капиталом, в 2026 году.
Основанная всего четыре года назад компания Anysphere привлекла в общей сложности 3,4 млрд долларов инвестиций от ряда инвесторов, включая Andreessen Horowitz, Thrive Capital, Accel и Coatue. Последний раз стартап оценивался в 30 млрд долларов в ноябре прошлого года.
Благодаря этой сделке SpaceX намерена выйти на рынок корпоративного программного обеспечения. Входящий в портфель компании продукт Cursor считается одним из ведущих инструментов автоматизации процесса программирования с использованием искусственного интеллекта. В ноябре прошлого года его годовая выручка в пересчёте на год превысила 1 млрд долларов.
Отметим, что в последние годы SpaceX расширяет свою деятельность за пределы космических технологий, уделяя всё больше внимания искусственному интеллекту и цифровым платформам. Ранее компания также включила в свою экосистему социальную сеть X и компанию xAI.