TuranBank ASC-nin İdarə Heyətinin Sədri Orxan Qarayev Bakıda keçirilən İslam İnkişaf Bankı Qrupunun (IsDB) 51-ci İllik Toplantıları çərçivəsində təşkil olunan mühüm panel müzakirəsində spiker qismində çıxış edib.
Belə ki, Sədr “Kiçik və Orta Sahibkarların Regional Dəyər və Tədarük Zəncirlərinə İnteqrasiyası: Ticarətdə inzibati maneələrin azaldılması, sifarişlərin icrasının təmin edilməsi və subyektlər arasında qarşılıqlı əlaqələrin qurulması” adlı paneldə bank sektorunun və regional maliyyə alətlərinin rolu barədə mühüm strateji baxışları bölüşüb.
Orxan Qarayev öz çıxışında nəqliyyat dəhlizlərinin idarə edilməsi, rəqəmsal inteqrasiya və KOS-ların maliyyə əlçatanlığının artırılması, həmçinin İslam Özəl Sektoru İnkişaf Korporasiyasının (ICD) Maliyyələşdirmə Xətti (LoF) alətlərinin real istehsaldan-çatdırılmaya qədərki dövrlərə uyğunlaşdırılması istiqamətində bankın strateji baxışını diqqətə çatdırıb. Sədr bu prosesdə dövlət qurumları, maliyyə təşkilatları, rəqəmsal platformalar və logistika provayderləri arasında qurulan çoxsahəli tərəfdaşlıq modellərinin KOS-ların qlobal ticarətə davamlı inteqrasiyasındakı müsbət rolunu vurğulayıb.
Həmçinin dövlətimizin sahibkarlara yaratdığı əlverişli biznes mühiti və Bankın çevik maliyyə dəstəyi sayəsində KOB subyektlərinin rəqəmsal e-ticarət və B2B platformalarına inteqrasiyasının regional bazarlara çıxışda ən böyük rəqəmsal təkan olacağını bildirib. Sədr, dövlət dəstəyi mexanizmlərinin, xüsusilə güzəştli maliyyələşdirmə alətlərinin KOS-lara yönəldilməsinin onların regional dəyər zəncirinə qoşulmasını stimullaşdıran əsas amil olduğunu xüsusi qeyd edib.
1992-ci ildən fəaliyyət göstərən TuranBank Azərbaycan maliyyə sektorunda fəaliyyət göstərən ən sabit və etibarlı qurumlardan biri kimi tanınır və müştərilərinə beynəlxalq standartlara uyğun geniş çeşidli maliyyə xidmətləri təqdim edir. Hazırda ölkə üzrə 22 xidmət nöqtəsi ilə fəaliyyət göstərən Bank yerli iqtisadiyyatın, xüsusilə də kiçik və orta sahibkarlığın (KOS) dayanıqlı inkişafını və maliyyələşdirilməsini prioritet istiqamət kimi rəhbər tutur, şəffaflıq, etibarlılıq və sosial məsuliyyət prinsiplərinə sadiqliyi ilə seçilərək ölkənin bank sektorunda mühüm rol oynamaqda davam edir. Ətraflı məlumat üçün: www.turanbank.az

Председатель Правления TuranBank выступил спикером на Ежегодных заседаниях Группы Исламского банка развития
19.06.2026 14:54
Председатель Правления TuranBank АО Орхан Караев выступил в качестве спикера на важной панельной дискуссии в рамках 51-го Ежегодного собрания Группы Исламского банка развития (IsDB), проходящего в Баку.
Глава Правления поделился ключевыми стратегическими взглядами о роли банковского сектора и региональных финансовых инструментов на панели под названием «Региональная интеграция малого и среднего предпринимательства в цепочки создания и поставок стоимости: сокращение административных барьеров в торговле, обеспечение выполнения заказов и установление взаимосвязей между субъектами».
В своем выступлении Орхан Караев акцентировал внимание на управлении транспортными коридорами, цифровой интеграции и повышении доступности финансирования для МСП, а также обозначил стратегический подход банка к адаптации инструментов Линии финансирования (LoF) Исламской корпорации по развитию частного сектора (ICD) к циклам от производства до поставки. Председатель выделил положительную роль многосторонних моделей партнерства между государственными органами, финансовыми институтами, цифровыми платформами и логистическими провайдерами в успешной устойчивой интеграции МСП в глобальную торговлю.
Также было отмечено, что благодаря благоприятной бизнес-среде, созданной государством, и гибкой финансовой поддержке банка, интеграция субъектов МСП в цифровую электронную коммерцию и B2B-платформы станет важнейшим цифровым импульсом для выхода на региональные рынки. Глава подчеркнул, что механизмы государственной поддержки, в частности льготные финансовые инструменты, направленные на МСП, являются основным фактором, стимулирующим их подключение к региональным цепочкам создания стоимости.
TuranBank, функционирующий с 1992 года, признан одним из наиболее стабильных и надежных учреждений финансового сектора Азербайджана и предоставляет своим клиентам широкий спектр финансовых услуг, соответствующих международным стандартам. В настоящее время банк ведет деятельность через 22 сервисных точки по всей стране, при этом приоритетом деятельности является устойчивое развитие и финансирование местной экономики, особенно малого и среднего предпринимательства (МСП). TuranBank продолжает играть важную роль в банковском секторе страны, выделяясь приверженностью принципам прозрачности, надежности и социальной ответственности. Более подробная информация на сайте: www.turanbank.az