Miqren tutmalarının qarşısını almağa yönəlmiş Sietl mərkəzli “Vedana Therapeutics” 46 milyon dollarlıq A seriyası investisiya raundunu bağlayaraq fəaliyyətini ictimaiyyətə təqdim edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, yeni maliyyələşdirmə şirkətə miqrenlə əlaqəli siqnal ötürmə yollarını hədəfləyən antitel terapiyalarının inkişafını sürətləndirməyə imkan verəcək.
Gələcəkdə xəstələrin bu preparatları ev şəraitində inyeksiya yolu ilə tətbiq etməsi mümkün ola bilər.
“Vedana” miqren müalicəsində yeni yanaşmalar hazırlayan biotexnologiya startapıdır. Şirkət xəstəliyin yaranmasında rol oynayan müxtəlif bioloji mexanizmləri eyni vaxtda hədəfləməklə mövcud müalicələrin effektivliyini artırmağı qarşısına məqsəd qoyub. Startapın əsas dərman namizədi yeni nəsil PACAP antiteli, ikinci proqramı isə həm PACAP, həm də CGRP-ni hədəfləyən terapiyadır.
Şirkətin həmtəsisçisi və baş icraçı direktoru Anuraq Aqarval (Anurag Agarwal) bildirib ki, məqsəd xəstələrin miqren tutmalarından tamamilə azad olmasına imkan verəcək müalicələr hazırlamaqdır. Onun sözlərinə görə, bunun üçün bir neçə bioloji yolun eyni vaxtda hədəflənməsi vacibdir.
Hazırda 14 əməkdaşı olan startapın rəhbər heyətində “Amgen”, “Teva”, “Lundbeck” və “Alder Biopharmaceuticals” kimi şirkətlərdə miqren preparatlarının hazırlanmasında iştirak etmiş mütəxəssislər yer alır. Şirkət əsas üstünlüyünün komandasının uzunillik elmi və klinik təcrübəsi olduğunu vurğulayır.
“Vedana”nın investisiya raunduna “Westlake BioPartners” və “Canaan Partners” rəhbərlik edib. Maliyyələşdirmədə “Dawn Biopharma” və “Alexandria Venture Investments” da iştirak ediblər.

Стартап Vedana Therapeutics, базирующийся в Сиэтле и занимающийся разработкой методов профилактики приступов мигрени, вышел из режима скрытой разработки, объявив о завершении раунда финансирования серии A на сумму 46 млн долларов.
Как сообщает Valyuta.az, привлеченные средства позволят компании ускорить разработку антительных терапий, нацеленных на сигнальные пути, связанные с мигренью.
В перспективе пациенты смогут самостоятельно вводить эти препараты в домашних условиях с помощью инъекций.
Vedana — биотехнологический стартап, разрабатывающий новые подходы к лечению мигрени. Компания стремится повысить эффективность существующих методов терапии за счет одновременного воздействия на различные биологические механизмы, участвующие в развитии заболевания. Основным кандидатом на лекарственный препарат является антитело нового поколения к PACAP, а второй программой компании выступает терапия, одновременно нацеленная на PACAP и CGRP.
Соучредитель и генеральный директор компании Анураг Агарвал (Anurag Agarwal) заявил, что целью является создание методов лечения, которые позволят пациентам полностью избавиться от приступов мигрени. По его словам, для достижения этого результата необходимо одновременно воздействовать на несколько биологических путей.
В настоящее время в стартапе работают 14 сотрудников. В руководящую команду входят специалисты, ранее участвовавшие в разработке препаратов против мигрени в таких компаниях, как Amgen, Teva, Lundbeck и Alder Biopharmaceuticals. В компании подчеркивают, что их главным преимуществом является многолетний научный и клинический опыт команды.