Almaniyada benzinin qiyməti 2022-ci ilin yazından bəri ən yüksək həddə çataraq bir litr üçün 2,13 avro təşkil edib.
Bu, Avropa Komissiyasının (AK) məlumatlarından məlum olur.
Qeyd olunub ki, benzinin qiyməti bir litrinin 1,89 avro olduğu Avropa üzrə orta göstəricini 13 % üstələyir.
Qiymət artımı ilə əlaqədar Almaniya benzinin ən bahalı olduğu ölkələrin siyahısına daxil olub. Bu siyahıya həmçinin Danimarka (bir litr üçün 2,25 avro), Niderland (bir litr üçün 2,35 avro) və Finlandiya (bir litr üçün 2,11 avro) da daxil edilib.
Qeyd edək ki, Avropanın əksər ölkələrində benzinin qiymətləri Yaxın Şərqdə gərginliyin artması, xüsusən də İran tərəfindən Hörmüz boğazının bloklanması fonunda artım nümayiş etdirir.
Xatırladaq ki, ABŞ və İsrailin 28 fevralda İrana qarşı birgə əməliyyat başladıb. İran da cavab olaraq İsrail ərazisinə raketlər buraxıb. Bundan əlavə, İran qüvvələri ABŞ-nin Fars körfəzi ölkələrində yerləşən hərbi bazalarına hücum edib. Yaxın Şərqdəki vəziyyətlə əlaqədar regionun bəzi ölkələri hava məkanını müvəqqəti bağlayıb. Həmin gün İranın ali dini rəhbəri Əli Xamenei ABŞ və İsrailin hücumları nəticəsində öldürülüb.
İran rəhbərliyi həmçinin ABŞ, İsrail və əməliyyata dəstək verən dövlətlərlə əlaqəsi olan gəmilər üçün Hörmüz boğazının bağlanması barədə qərar qəbul edib. Münaqişə zamanı Tehranın icazəsi olmadan boğazdan keçməyə cəhd edən bir neçə tanker hücuma məruz qalıb.

В Германии цена на бензин выросла до максимума с весны 2022 года и составила €2,13 за литр.
Отмечается, что стоимость бензина на 13% превышает средний показатель по Европе, где бензин стоит €1,89 за литр.
В связи с ростом цен Германия вошла в список стран с самым дорогим бензином. В него также вошли Дания (€2,25 за литр), Нидерланды (€2,35 за литр), Финляндия (€2,11 за литр).
Отметим, что цены на бензин в большинстве стран Европы демонстрируют рост на фоне эскалации напряженности на Ближнем Востоке, в частности из-за блокировки Ираном Ормузского пролива.
США и Израиль 28 февраля начали военную операцию против Ирана, нанеся авиаудары по ряду городов. В ответ Иран выпустил ракеты по территории Израиля, а также атаковал американские военные базы в странах Персидского залива. В связи с ситуацией ряд государств региона временно закрыл воздушное пространство. В тот же день в результате ударов был убит верховный лидер Ирана Али Хаменеи.
Иранское руководство также приняло решение о перекрытии Ормузского пролива для судов, имеющих связь с США, Израилем и государствами, оказавшими поддержку в операции. В ходе конфликта несколько танкеров подверглись нападению при попытке пройти через пролив без санкции Тегерана.