Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) İdarə Heyəti (İH) uçot dərəcəsinin 6,5 % səviyyəsində saxlanılması barədə qərar qəbul edib.
Məlumata görə, faiz dəhlizinin aşağı həddi 5,5 %, yuxarı həddi isə 7,5 % səviyyəsində saxlanılıb.
"Qərarın qəbulu zamanı faktiki və proqnozlaşdırılan inflyasiyanın hədəf intervalı (4±2%) ilə uzlaşması, yaxın regionda artan geosiyasi gərginliklərin yaratdığı risklər, qlobal və daxili maliyyə bazarlarındakı mövcud vəziyyət, daxili makroiqtisadi meyillər, eləcə də pul siyasəti qərarlarının real sektora ötürücülüyünün xüsusiyyətləri əsas götürülüb.
Faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı növbəti qərar proqnoz və faktiki inflyasiyanın istiqaməti, habelə makroiqtisadi təhlillərin yenilənmiş nəticələri əsasında veriləcək. AMB bundan sonra da qiymət sabitliyini təmin etmək üçün sərəncamındakı bütün vasitələrdən istifadə edəcək. İnflyasiya proqnozunun hədəfdən çıxması riski yarandığı təqdirdə adekvat siyasət addımları atılacaq", - deyə AMB bəyan edib.
Faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı növbəti qərar barədə məlumat mayın 6-da ictimaiyyətə açıqlanacaq və bununla bağlı mətbuat konfransı keçiriləcək.

Правление Центральный банк Азербайджана приняло решение сохранить учетную ставку на уровне 6,5%.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на регулятора, нижний предел процентного коридора оставлен на уровне 5,5%, а верхний — на уровне 7,5%.
«При принятии решения учитывались соответствие фактической и прогнозируемой инфляции целевому диапазону (4±2%), риски, обусловленные ростом геополитической напряженности в регионе, текущая ситуация на глобальных и внутренних финансовых рынках, внутренние макроэкономические тенденции, а также особенности трансмиссии решений денежно-кредитной политики в реальный сектор.
Следующее решение по параметрам процентного коридора будет принято на основе динамики прогнозной и фактической инфляции, а также обновленных результатов макроэкономического анализа. Центральный банк и впредь будет использовать все имеющиеся инструменты для обеспечения ценовой стабильности. В случае возникновения риска отклонения инфляции от целевого уровня будут приняты соответствующие меры денежно-кредитной политики», — говорится в заявлении регулятора.
Очередное решение по параметрам процентного коридора будет объявлено 6 мая, также планируется проведение пресс-конференции.