Azərbaycanda fərdi sahibkarların sayı 1 milyonu ötüb - <span style="color: #ff0000;">KOBİA</span>
Hazırda Azərbaycanda sahibkarlıq subyektlərinin təqribən 99%-ni mikro, kiçik və orta biznes (KOB) subyektləri təşkil edir.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyindən (KOBİA) Valyuta.az-a verilən məlumata görə, 2021-ci ilin 1 yanvar tarixinə qeydiyyata alınmış sahibkarlıq subyektlərinin 92,1%-ni mikro, 5,3%-ni kiçik, 2,1%-ni isə orta sahibkarlıq subyektləri təşkil edir.
Həmin dövrdə hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olmaq üçün qeydiyyatdan keçmiş fərdi sahibkarların sayı isə 1 milyonu ötüb.
KOB subyektləri əsasən ticarət, kənd təsərrüfatı, xidmət, tikinti, emal sənayesi, nəqliyyat və s. sahələrdə fəaliyyət göstərirlər.
Qeyd edək ki, Nazirlər Kabinetinin 21 dekabr 2018-ci il tarixli Qərarı ilə təsdiq edilmiş mikro, kiçik, orta və iri sahibkarlıq subyektlərinin yeni bölgüsü meyarlarına   uyğun olaraq, işçilərinin sayı 10-dək və illik gəliri 200 min manatadək olanlar mikro sahibkarlar, işçilərinin sayı 11-50 arasında və illik gəliri 200 min manatdan 3 milyon manatədək olanlar kiçik sahibkarlar, işçilərinin sayı 51-250 arasında və illik gəliri 3-30 milyon manat arasında olanlar isə orta sahibkarlar hesab edilir.

Количество индивидуальных предпринимателей в Азербайджане превысило 1 миллион — КОБИА
В настоящее время примерно 99% предпринимательских субъектов в Азербайджане составляют субъекты микробизнеса, малого и среднего бизнеса (МСБ).
Как сообщили Valyuta.az в Агентстве по развитию малого и среднего бизнеса (КОБИА), по состоянию на 1 января 2021 года 92,1% зарегистрированных предпринимательских субъектов относятся к микробизнесу, 5,3% — к малому, 2,1% — к среднему бизнесу.
В тот же период число индивидуальных предпринимателей, зарегистрированных для ведения предпринимательской деятельности без создания юридического лица, превысило 1 миллион.
Субъекты МСБ в основном работают в сфере торговли, сельского хозяйства, услуг, строительства, перерабатывающей промышленности, транспорта и т.д.
Отметим, что согласно критериям новой классификации субъектов микро-, малого, среднего и крупного бизнеса, утверждённой Решением Кабинета министров от 21 декабря 2018 года, к микропредпринимателям относятся субъекты с численностью работников до 10 и годовыми доходами до 200 тыс. манатов; к малым предпринимателям — предприятия с 11–50 сотрудниками и годовым доходом от 200 тыс. до 3 млн манатов; к средним — 51–250 сотрудников и годовой доход от 3 до 30 млн манатов.