"BlackRock" rəsmisi: "Bitcoin" üçün ən böyük rəqib süni intellektdir"
"BlackRock"un rəqəmsal aktivlər bölməsinin rəhbəri Robbi Mitçnik hesab edir ki, son dövrlərdə süni intellekt sahəsinə yönələn güclü investor marağı kriptovalyutalara tələbatın azalmasının əsas səbəblərindən biridir.
Valyuta.az xəbər verir ki, Mitçnik bu barədə "Yahoo Finance"ə müsahibəsində danışıb.
Onun sözlərinə görə, ötən ilin oktyabr ayından etibarən "Bitcoin" və ümumilikdə kriptovalyuta bazarı çətin dövr yaşayır. Bunun əsas səbəblərindən biri investorların vəsaitlərini sürətlə süni intellekt şirkətlərinə yönəltməsidir.
"Süni intellekt bazardakı bütün diqqəti öz üzərinə çəkib. Bu, təkcə kriptovalyutalara aid deyil. Qızıl, gümüş və ABŞ səhmləri də bundan təsirlənib. Hazırda Wall Street investorlarının marağı demək olar ki, tamamilə süni intellekt mövzusuna yönəlib. Hazırda "Bitcoin" üçün ən böyük rəqib süni intellektdir. Son həftələr "Bitcoin ETF"lərindən müşahidə olunan iri həcmli çıxışların səbəblərindən biri də məhz budur", - deyə Mitçnik bildirib.
Bununla belə, "BlackRock" rəsmisi uzunmüddətli perspektivdə "Bitcoin"in üstün mövqeyini qoruyacağını düşünür.
Onun fikrincə, ABŞ-ın sürətlə artan dövlət borcu, büdcə kəsirləri və gələcəkdə pul kütləsinin genişləndirilməsi "Bitcoin" üçün mühüm dəstək amilləri olaraq qalacaq.
"Qısamüddətli dövrdə süni intellekt "Bitcoin"i kölgədə qoya bilər. Lakin uzunmüddətli perspektivdə "Bitcoin"in daha güclü investisiya hekayəsinə sahib olduğunu düşünürəm", - deyə Mitçnik əlavə edib.

Руководитель подразделения цифровых активов BlackRock Робби Митчник считает, что высокий интерес инвесторов к сфере искусственного интеллекта в последнее время является одной из главных причин снижения спроса на криптовалюты.
Valyuta.az сообщает, что Митчник заявил об этом в интервью Yahoo Finance.
По его словам, с октября прошлого года Bitcoin и криптовалютный рынок в целом переживают сложный период. Одной из основных причин этого стало стремительное перераспределение средств инвесторов в компании, связанные с искусственным интеллектом.
«Искусственный интеллект забрал на себя все внимание рынка. Это касается не только криптовалют. Золото, серебро и акции США также испытали влияние этого фактора. Сейчас интерес инвесторов Wall Street практически полностью сосредоточен на теме искусственного интеллекта. В настоящий момент главным конкурентом Bitcoin является искусственный интеллект. Это одна из причин крупных оттоков из Bitcoin ETF, наблюдавшихся в последние недели», — заявил Митчник.
Вместе с тем представитель BlackRock считает, что в долгосрочной перспективе Bitcoin сохранит сильные позиции.
По его мнению, быстро растущий государственный долг США, бюджетный дефицит и возможное расширение денежной массы в будущем останутся важными факторами поддержки Bitcoin.
«В краткосрочной перспективе искусственный интеллект может затмить Bitcoin. Однако в долгосрочном плане, на мой взгляд, у Bitcoin более сильная инвестиционная история», — добавил Митчник.