"General Motors" Detroitdə yerləşən "Factory Zero" müəssisəsində təxminən 50 yeni robot qolu quraşdırıb. Yaponiyanın "FANUC" şirkəti tərəfindən istehsal olunan bu sistemlər montaj xəttində hissələrin avtomobillərə quraşdırılması prosesini həyata keçirir. Lakin bu investisiya zavodda təxminən 1.300 əməkdaşın qeyri-müəyyən müddətə məcburi məzuniyyətə göndərildiyi bir vaxtda ciddi narazılıq doğurub.
Valyuta.az xəbər verir ki, Birləşmiş Avtomobil İşçiləri Həmkarlar İttifaqının (UAW) 22 saylı yerli bölməsinin rəhbəri Ceyms Kottonnun sözlərinə, şirkət 50 robot quraşdırmaq əvəzinə məzuniyyətə göndərilən işçiləri yenidən işə qaytara bilərdi.
Həmkarlar ittifaqı nümayəndələrinin fikrincə, avtomobil sənayesinin aparıcı şirkətləri insan əməyinə deyil, avtomatlaşdırmaya üstünlük verir. 2025-ci ilin oktyabrında 1.200 nəfərin işdən çıxarılmasından sonra 2026-cı ilin martında tətbiq edilən “müvəqqəti” ödənişsiz məzuniyyət proqramı hələ də davam edir.
Sənaye üzrə digər iri istehsalçılar da oxşar istiqamətdə hərəkət edirlər. "Stellantis" və "Ford" montaj xətlərinin avtomatlaşdırılmasını genişləndirir. "Hyundai" isə 2028-ci ilə qədər Corciya ştatındakı zavodunda "Boston Dynamics" tərəfindən hazırlanmış "Atlas" humanoid robotlarından istifadə etməyi planlaşdırır.
Həmkarlar ittifaqı təmsilçiləri hesab edirlər ki, texnologiya işçilərin iş şəraitini yaxşılaşdırmaq üçün deyil, daha çox mənfəət əldə etmək məqsədilə tətbiq olunur.
Asiya bazarında isə “qaranlıq fabrik” adlandırılan, demək olar ki, tamamilə insansız istehsal müəssisələri geniş yayılıb. "FANUC" 2001-ci ildən bu texnologiyanın qabaqcıllarından biri sayılır.
Hazırda Çin avtomobil istehsalçıları ildə 300 min avtomobil istehsal etmək gücünə malik tam robotlaşdırılmış xətlərdən istifadə etməklə bu sahədə ön sıralardadır. "Xiaomi" kimi texnologiya şirkətləri də elektrik avtomobili zavodlarında yüzlərlə robotdan istifadə edir və hər 76 saniyədə bir avtomobili istehsal xəttindən çıxara bilir.
Bununla yanaşı, tam avtomatlaşdırılmış sistemlərin müəyyən riskləri də mövcuddur. Mühəndislər bildirirlər ki, istehsal xəttində yaranan gözlənilməz problemlərin tez aşkarlanması və aradan qaldırılmasında insan amili hələ də mühüm rol oynayır.
Ekspertlər həmçinin qeyd edirlər ki, süni intellektlə idarə olunan belə müəssisələr üçün kibertəhlükəsizlik riskləri ciddi problem olaraq qalır. Çin 2024-cü ilin sonuna qədər sənayedə quraşdırılmış robotların sayını 2 milyona çatdırdığı halda, ABŞ-də həmin il bu göstərici 34.200 olub.

General Motors установила около 50 новых роботизированных манипуляторов на предприятии Factory Zero в Детройте. Эти системы, произведенные японской компанией FANUC, выполняют операции по установке деталей на автомобили на сборочной линии. Однако инвестиция вызвала серьезное недовольство на фоне того, что около 1 300 сотрудников завода были отправлены в вынужденный отпуск на неопределенный срок.
Valyuta.az сообщает, что, по словам главы местного отделения №22 профсоюза United Auto Workers (UAW) Джеймса Коттона, вместо установки 50 роботов компания могла бы вернуть на работу сотрудников, отправленных в отпуск.
Представители профсоюза считают, что ведущие компании автомобильной отрасли отдают предпочтение автоматизации, а не человеческому труду. После увольнения 1 200 человек в октябре 2025 года «временная» программа неоплачиваемых отпусков, введенная в марте 2026 года, до сих пор продолжается.
Другие крупные производители отрасли также движутся в аналогичном направлении. Stellantis и Ford расширяют автоматизацию сборочных линий. Hyundai, в свою очередь, планирует к 2028 году использовать на своем заводе в штате Джорджия гуманоидных роботов Atlas, разработанных Boston Dynamics.
Представители профсоюзов считают, что технологии внедряются не для улучшения условий труда работников, а главным образом для увеличения прибыли.
На азиатском рынке широко распространены так называемые «темные фабрики» — производственные предприятия, работающие почти полностью без участия людей. FANUC считается одним из пионеров этой технологии с 2001 года.
В настоящее время китайские автопроизводители занимают лидирующие позиции в этой сфере, используя полностью роботизированные линии, способные выпускать до 300 тысяч автомобилей в год. Технологические компании, такие как Xiaomi, также применяют сотни роботов на заводах по производству электромобилей и могут выпускать один автомобиль с конвейера каждые 76 секунд.
Вместе с тем полностью автоматизированные системы несут определенные риски. Инженеры отмечают, что человеческий фактор по-прежнему играет важную роль в быстром выявлении и устранении непредвиденных проблем на производственной линии.
Эксперты также подчеркивают, что для подобных предприятий, управляемых искусственным интеллектом, серьезной проблемой остаются риски кибербезопасности. К концу 2024 года Китай довел количество промышленных роботов до 2 млн, тогда как в США этот показатель в том же году составил 34 200.