Banklarda kredit risklərinin idarə edilməsi qaydalarında dəyişiklik edilib.
Qərara əsasən, bank müştərinin yazılı müraciəti ilə ona istehlak krediti müqaviləsinin məsafədən bağlanılmasına və ya kredit limitinin artırılması ilə bağlı müqaviləyə məsafədən dəyişiklik edilməsinə bütün satış kanalları vasitəsilə məhdudiyyət qoymaq imkanı yaratmalıdır.
Müvafiq məhdudiyyət həmin müştərinin bankda fiziki iştirakı, gücləndirilmiş elektron imzası və ya gücləndirilmiş müştəri autentifikasiyası yolu ilə təqdim etdiyi yazılı müraciəti əsasında aradan qaldırıla biləcək.
Həmçinin, bank istehlak kreditinin verilməsi zamanı kredit müqaviləsinin məsafədən bağlanılmasına və ya kredit limitinin artırılması ilə bağlı müqaviləyə məsafədən dəyişiklik edilməsinə borcalanın tətbiq etdiyi məhdudiyyətin olmamasını öz informasiya sistemi vasitəsi ilə müəyyən etdikdə, məhdudiyyətin olub-olmamasını kredit bürosunun informasiya sistemi vasitəsilə də yoxlamalı və nəzərə almalıdır.
İstehlak krediti üzrə müvafiq məhdudiyyətin mövcud olduğu şəxslə istehlak krediti müqaviləsinin məsafədən bağlanmasına və ya kredit limitinin artırılması ilə bağlı müqaviləyə məsafədən dəyişiklik edilməsinə yol verilməyəcək.
Bununla yanaşı, yuxarıda nəzərdə tutulan məhdudiyyəti tətbiq etmiş şəxsdən istehlak krediti müqaviləsinin məsafədən bağlanması və ya kredit limitinin artırılması ilə bağlı müqaviləyə məsafədən dəyişiklik edilməsi üçün müraciət aldıqda bu barədə müştərini mobil tətbiq və ya SMS məlumatlandırma vasitəsi ilə dərhal məlumatlandıracaq.
Məsafədən istehlak krediti müqaviləsinin bağlanması və ya kredit limitinin artırılması ilə bağlı müqaviləyə məsafədən dəyişiklik edilməsi zamanı müraciət edən şəxs əvvəlcədən məlumatlandırılmaqla vəsaitlər aşağıdakı müddətlərdə veriləcək:
• gün ərzində verilən və ya artırılan vəsaitin məbləği minimum əmək haqqının 2 mislinədək və ya onun ekvivalentinədək olduqda müqavilə bağlandığı və ya müqaviləyə dəyişiklik edildiyi andan 2 saat sonra;
• gün ərzində verilən və ya artırılan vəsaitin məbləği minimum əmək haqqının 2 mislindən və ya onun ekvivalentindən çox olduqda müqavilə bağlandığı və ya müqaviləyə dəyişiklik edildiyi andan 24 saat sonra.
Bundan əlavə, istehlak krediti müqaviləsinə kreditin verildiyi və ya kredit limitinin artırıldığı halda borclunun verilmiş (artırılmış) kredit üzrə öhdəlikdən azad edilməsi ilə bağlı müddəa daxil edilməlidir.
Həmçinin, məsafədən rəsmiləşdirildiyi halda istehlak krediti müqaviləsinin məsafədən bağlanılmasına və ya kredit limitinin artırılması ilə bağlı müqaviləyə məsafədən dəyişiklik edilməsinə dair borcalanın tətbiq etdiyi məhdudiyyətin olub-olmaması barədə məlumat da kredit dosyesi ümumi sənədlər siyahısına daxil ediləcək.

В правила управления кредитными рисками в банках внесены изменения.
Согласно решению, банк должен предоставить клиенту возможность на основании его письменного обращения установить ограничения по всем каналам продаж на дистанционное заключение договора потребительского кредита или дистанционное внесение изменений в договор, связанных с увеличением кредитного лимита.
Такое ограничение может быть снято на основании письменного обращения клиента, поданного при его физическом присутствии в банке, с использованием усиленной электронной подписи или усиленной клиентской аутентификации.
Кроме того, при выдаче потребительского кредита банк, если через свою информационную систему установит отсутствие ограничения, введенного заемщиком на дистанционное заключение кредитного договора или дистанционное изменение договора об увеличении кредитного лимита, должен также проверить наличие или отсутствие такого ограничения через информационную систему кредитного бюро и учесть этот факт.
Дистанционное заключение договора потребительского кредита с лицом, в отношении которого действует соответствующее ограничение, а также дистанционное внесение изменений в договор об увеличении кредитного лимита не допускаются.
Кроме того, если от лица, установившего указанное ограничение, поступит обращение о дистанционном заключении договора потребительского кредита или дистанционном изменении договора об увеличении кредитного лимита, банк должен незамедлительно уведомить об этом клиента через мобильное приложение или SMS.
При дистанционном заключении договора потребительского кредита или дистанционном внесении изменений в договор об увеличении кредитного лимита средства будут предоставляться после предварительного информирования заявителя в следующие сроки:
если сумма средств, выдаваемых или увеличиваемых в течение дня, составляет до двукратного размера минимальной заработной платы или ее эквивалента — через 2 часа после заключения договора или внесения изменений;
если сумма средств, выдаваемых или увеличиваемых в течение дня, превышает двукратный размер минимальной заработной платы или ее эквивалент — через 24 часа после заключения договора или внесения изменений.
Кроме того, в договор потребительского кредита должно быть включено положение об освобождении должника от обязательств по выданному или увеличенному кредиту в случае его выдачи либо увеличения кредитного лимита.
Также при дистанционном оформлении информация о наличии или отсутствии ограничения, установленного заемщиком на дистанционное заключение договора потребительского кредита или дистанционное внесение изменений в договор об увеличении кредитного лимита, будет включаться в общий перечень документов кредитного досье.
Отметим, что все вышеуказанные правила будут распространяться и на небанковские кредитные организации.