Uorren Baffetin 4 ən böyük xərcləməsi
Uorren Baffet 150 milyard dollarlıq sərvətini qənaətcil həyat tərzi və intizamlı investisiya strategiyası ilə qurub.
“Omha kahini” hələ də 1958-ci ildə 31 500 dollara aldığı Omhadakı evində yaşayır, “Investopedia”ya görə sadə avtomobillər sürür və “CNBC”nin məlumatına əsasən səhər yeməyində 3,17 dollardan artıq xərcləmədən “McDonald’s” yeyir. Lakin dünyanın ən məşhur qənaətcili belə bəzi sahələrdə xərcləməkdən çəkinmir.
Aşağıda Baffetin ən böyük dörd xərcləməsi təqdim olunur:
Həmçinin, burada Baffetin xəbərdarlıq etdiyi əsas maliyyə səhvləri də yer alır.
İlk şəxsi təyyarənin alınması
Baffetin ən məşhur xərcləmələrindən biri 1986-cı ildə 850 min dollara ilk şəxsi təyyarəsini alması olub. “Sentinel Aviation”a görə bu alış o qədər qeyri-adi idi ki, o, təyyarəyə “İzah olunmaz” adını vermişdi.
“İllər boyu korporativ təyyarələrə qarşı qətiyyətlə çıxış edirdim”, — deyə Baffet 1992-ci ildə səhmdarlara məktubunda bildirib.
Lakin o, tezliklə şəxsi hava nəqliyyatının üstünlüklərini anladı. Cəmi üç il sonra, 1989-cu ildə 6,7 milyon dollara başqa istifadə olunmuş təyyarə aldı. “Business Insider”ə görə o, bu təyyarəni vaxtına qənaət etdiyini gördükdən sonra “Əvəzolunmaz” adlandırdı.
“NetJets” şirkətinin 725 milyon dollara alınması
Baffetin şəxsi aviasiyaya marağı bununla bitmədi. 1998-ci ildə o, “Insurance NewsNet”in məlumatına görə, “NetJets” adlı paylı təyyarə mülkiyyəti şirkətini 725 milyon dollara nağd və səhm müqabilində satın aldı.
Bu investisiya ilk vaxtlar uğursuz kimi görünürdü və ilk 11 ildə 711 milyon dollar zərər verdi. Lakin sonradan şirkət toparlandı və bu gün “NetJets” 750-dən çox təyyarə ilə dünyanın ən böyük şəxsi təyyarə operatorudur.
Xeyriyyəçilik: 62 milyard dollar və artmaqda davam edir
Baffetin ən böyük xərcləməsi özü üçün deyil. O, “GOBankingRates”ə görə artıq 62 milyard dollar ianə edib və sərvətinin 99%-ni həyatının sonuna qədər və ya ölümündən sonra bağışlayacağını vəd edib.
2010-cu ildə Baffet Bill Qeyts və Melinda Qeyts ilə birlikdə “The Giving Pledge” təşəbbüsünü yaradıb. Bu təşəbbüsə hazırda sərvətlərinin böyük hissəsini bağışlamağa söz verən 200-dən çox varlı şəxs qoşulub.
Şəxsi inkişafa investisiya
Baffet lüks avtomobillərə və ya dəbdəbəli malikanələrə pul xərcləməsə də, kitablar, təhsil və şəxsi inkişaf üçün daim vəsait ayırır. O, hər gün saatlarla mütaliə etməsi ilə tanınır.
“Özünüzə mümkün qədər çox investisiya edin”, — deyə Baffet “Gentleman’s Journal”a istinadən bildirib.

Уоррен Баффет построил состояние в 150 миллиардов долларов благодаря экономному образу жизни и дисциплинированной инвестиционной стратегии.
«Оракул из Омахе» до сих пор живёт в доме в Омахе, который купил в 1958 году за 31 500 долларов, по данным «Investopedia» ездит на простых автомобилях, а согласно информации «CNBC» не тратит на завтрак в «McDonald’s» более 3,17 долларов. Тем не менее, даже самый известный экономный человек в мире не боится тратиться в некоторых сферах.
Ниже представлены четыре крупнейших траты Баффета:
Также здесь указаны основные финансовые ошибки, на которые он обращает внимание.
Покупка первого личного самолёта
Одной из самых известных трат Баффета стала покупка в 1986 году личного самолёта за 850 тысяч долларов. По информации «Sentinel Aviation», эта покупка была настолько необычной, что он назвал самолёт «Необъяснимый».
«Долгое время я категорически выступал против корпоративных самолётов», — написал Баффет в письме акционерам в 1992 году.
Однако вскоре он оценил преимущества частного воздушного транспорта. Уже спустя три года, в 1989 году, он приобрёл другой б/у самолёт за 6,7 миллиона долларов. По данным «Business Insider», после того как он увидел, что самолёт экономит его время, Баффет назвал его «Незаменимым».
Покупка компании «NetJets» за 725 миллионов долларов
Интерес Баффета к личной авиации на этом не закончился. В 1998 году он купил компанию с долевой собственностью на самолёты «NetJets» за 725 миллионов долларов наличными и акциями, сообщает «Insurance NewsNet».
Эта инвестиция изначально казалась неудачной и принесла убыток в 711 миллионов долларов в первые 11 лет. Однако впоследствии компания восстановила позиции, и сегодня «NetJets» является крупнейшим в мире оператором частных самолётов с парком более 750 воздушных судов.
Благотворительность: 62 миллиарда долларов и растёт
Самая крупная трата Баффета — не на себя. По данным «GOBankingRates», он уже пожертвовал 62 миллиарда долларов и пообещал отдать 99 % своего состояния до конца жизни или после смерти.
В 2010 году Баффет совместно с Биллом и Мелиндой Гейтс основал инициативу «The Giving Pledge». В ней уже участвуют более 200 богатых людей, обещающих пожертвовать большую часть своего состояния.
Инвестиции в личное развитие
Хотя Баффет не тратит деньги на роскошные автомобили или дворцы, он постоянно инвестирует в книги, образование и саморазвитие. Он известен тем, что по несколько часов в день читает.