“Bank Avrasiya” rübü xalis zərərlə başa vuran yeganə bank oldu
Bu, ötən ilin 1 milyon 976,91 min manat xalis mənfəəti ilə müqayisədə 52,60% və ya 1 milyon 39,89 min manat azdır.
Hesabat dövründə bankın faiz gəlirləri və faiz xərclərində artım qeydə alınıb.
Belə ki, faiz gəlirləri ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 297,75 min manat və ya 7,52% artaraq 4 milyon 259,19 min manat təşkil edib.
Faiz xərcləri isə 126,56 min manat və ya 22,03% artaraq 700,92 min manata yüksəlib.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2025-ci ilin eyni dövründə bankın faiz gəlirləri 3 milyon 961,44 min manat, faiz xərcləri isə 574,36 min manat olub.
Bununla yanaşı, bankın əməliyyat mənfəətində azalma müşahidə olunub. 2026-cı ilin I rübündə bu göstərici 156,97 min manat və ya 11,30% azalaraq 1 milyon 232,06 min manat təşkil edib.
2025-ci ilin eyni dövründə isə bankın əməliyyat mənfəəti 1 milyon 389,03 min manat səviyyəsində olub.
Bütün xəbərlərBirbank və Visa ilə “FIFA Dünya Çempionatı 2026”nın final oyununda iştirak şansı qazanın ®

«Bank Avrasiya» опубликовал финансовую отчётность за первый квартал 2026 года.
Как сообщает Valyuta.az, банк завершил отчётный период с чистым убытком в размере 937,02 тыс. манатов.
По сравнению с чистой прибылью в размере 1 млн 976,91 тыс. манатов за аналогичный период прошлого года, это снижение на 52,60%, или на 1 млн 39,89 тыс. манатов.
В отчётном периоде зафиксирован рост процентных доходов и процентных расходов банка.
Так, процентные доходы увеличились на 297,75 тыс. манатов, или на 7,52%, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и составили 4 млн 259,19 тыс. манатов.
Процентные расходы выросли на 126,56 тыс. манатов, или на 22,03%, достигнув 700,92 тыс. манатов.
Для сравнения, в первом квартале 2025 года процентные доходы банка составляли 3 млн 961,44 тыс. манатов, а процентные расходы — 574,36 тыс. манатов.
В то же время наблюдается снижение операционной прибыли банка. В первом квартале 2026 года этот показатель сократился на 156,97 тыс. манатов, или на 11,30%, и составил 1 млн 232,06 тыс. манатов.
За аналогичный период 2025 года операционная прибыль банка находилась на уровне 1 млн 389,03 тыс. манатов.