Azərbaycanda büdcə qanunvericiliyi, dövlət satınalmaları və dövlət investisiyaları sahəsində pozuntuların nisbəti ciddi dəyişməyib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədov Milli Məclisin bu gün keçirilən plenar iclasında deyib.
Onun sözlərinə görə, 2025-ci ilin iş planına uyğun olaraq 5 analitik fəaliyyət həyata keçirilib, həmçinin səmərəlilik, maliyyə və uyğunluq auditləri çərçivəsində ümumilikdə 43 audit aparılıb:
"Bu auditlərin 6-da informasiya sistemlərinin auditinin bəzi elementlərindən istifadə olunub. Hesabat dövründə 3 audit isə məxfi rejimdə keçirilib. Nəzarət tədbirləri zamanı aşkarlanmış nöqsanların təsnifatı hesabatda ətraflı əksini tapıb və bu təsnifləşmə uyğunluq, maliyyə və səmərəlilik aspektləri üzrə aparılıb. Təhlillər göstərir ki, say ifadəsində büdcə qanunvericiliyi, dövlət satınalmaları və dövlət investisiyaları sahələrində pozuntuların nisbəti ciddi dəyişməyib".
V. Gülməmmədov əlavə edib ki, ötən il büdcə vəsaitlərinin idarə olunması sahəsində 36 nəzarət tədbiri üzrə nöqsanlar aşkarlanıb:
"Ən yüksək paya malik olan nöqsanlar büdcə qanunvericiliyi ilə bağlıdır. Bu çərçivədə qurumlar tərəfindən proqnozlaşdırma və icra prosesinə lazımi diqqətin yetirilməməsi, maliyyə və fiskal intizamın tam təmin olunmaması kimi hallar üstünlük təşkil edir. Nəticədə bəzi qurumlarda aşağı icra səviyyəsi, nəticə əsaslı dövlət sifarişi mexanizmlərinin formalaşdırılmaması, vəsaitlərin təyinatı üzrə istifadə edilmədən digər hesablara yönəldilməsi, eləcə də dövlət sifarişi şərtlərindən kənar xərclər müşahidə olunub".

Доля нарушений в сфере бюджетного законодательства, государственных закупок и государственных инвестиций в Азербайджане существенно не изменилась.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил председатель Счетной палаты Вугар Гюльмамедов на сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса.
По его словам, в соответствии с планом работы на 2025 год было проведено 5 аналитических мероприятий, а также в рамках аудитов эффективности, финансовых и соответствия — в общей сложности 43 проверки:
«В шести из этих аудитов были использованы отдельные элементы аудита информационных систем. В отчетный период три аудита проводились в закрытом режиме. Классификация выявленных в ходе контрольных мероприятий нарушений подробно отражена в отчете и проведена по направлениям соответствия, финансов и эффективности. Анализ показывает, что в количественном выражении доля нарушений в сферах бюджетного законодательства, государственных закупок и государственных инвестиций существенно не изменилась», — отметил В. Гюльмамедов.
Он добавил, что в прошлом году в рамках 36 контрольных мероприятий в сфере управления бюджетными средствами были выявлены нарушения:
«Наибольшую долю составляют нарушения, связанные с бюджетным законодательством. В частности, преобладают случаи недостаточного внимания со стороны учреждений к процессам прогнозирования и исполнения, а также неполного обеспечения финансовой и фискальной дисциплины. В результате в ряде структур наблюдаются низкий уровень исполнения, отсутствие сформированных механизмов государственного заказа, ориентированного на результат, направление средств на иные счета без их целевого использования, а также расходы вне условий государственного заказа».