Bakıda nəqliyyat infrastrukturunun inkişafı çərçivəsində bir neçə istiqamət üzrə yeni tramvay xətlərinin çəkilməsi planlaşdırılır.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə AzTV-yə müsahibəsində İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı deyib.
“Seabrezdən Mehdiabada qədər tramvay xəttinin çəkilməsi nəzərdə tutulur. Bu xəttin Mehdiabaddan metronun “28 May” stansiyasına qədər uzadılması planlaşdırılır. Bundan əlavə, Bayıl ərazisindən “28 May” stansiyasınadək də tramvay xəttinin çəkilməsi gündəmdədir. Eyni zamanda, “28 May”dan “Həzi Aslanov” istiqamətində, Mehdiabaddan isə “8 Noyabr” stansiyasına qədər yeni xətlərin salınması nəzərdə tutulur.
Layihələrin həyata keçirilməsi nəticəsində paytaxtın şərq və qərb, eləcə də şimal və cənub istiqamətləri arasında nəqliyyat əlaqəsi daha da gücləndiriləcək”,-deyə V. Qasımlı bildirib.

В рамках развития транспортной инфраструктуры в Баку планируется строительство новых трамвайных линий по нескольким направлениям.
Как сообщает Valyuta.az, об этом в интервью AzTV заявил исполнительный директор Центра анализа экономических реформ и коммуникаций Вусал Гасымлы.
«Предусматривается прокладка трамвайной линии от Seabrez до Мехдиабада. Планируется продлить эту линию от Мехдиабада до станции метро “28 Мая”. Кроме того, рассматривается проект строительства трамвайной линии от района Баил до станции “28 Мая”. Также запланировано создание новых линий в направлении от “28 Мая” к станции “Гази Асланов”, а от Мехдиабада — до станции “8 Ноября”.
Реализация этих проектов позволит значительно усилить транспортные связи между восточной и западной, а также северной и южной частями столицы», — отметил В. Гасымлы.