2026-cı ilin may ayının sonuna Azərbaycan iqtisadiyyatına yönəldilmiş kredit qoyuluşlarının həcmi illik müqayisədə artıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, kredit portfeli ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2 milyard 719,6 milyon manat və ya 9,0% artaraq 32 milyard 908,4 milyon manata çatıb.
Dövlət banklarına kredit qoyuluşları son bir ildə 836,2 milyon manat və ya 11,3% artaraq 8 milyard 242,3 milyon manat olub.
2025-ci ilin may ayında bu göstərici 7 milyard 406,1 milyon manat təşkil etmişdi.
Özəl banklara kredit qoyuluşları isə illik müqayisədə 1 milyard 663,2 milyon manat və ya 7,9% artaraq 22 milyard 643,6 milyon manata yüksəlib.
Müvafiq dövrdə özəl bankların kredit portfeli 20 milyard 980,4 milyon manat səviyyəsində olub.
Qeyd edək ki, 2025-ci ilin may ayının sonuna iqtisadiyyata cəmi kredit qoyuluşlarının həcmi 30 milyard 188,8 milyon manat təşkil etmişdi.

По состоянию на конец мая 2026 года объем кредитных вложений в экономику Азербайджана вырос по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Как сообщает Valyuta.az, кредитный портфель увеличился на 2 млрд 719,6 млн манатов, или на 9,0%, и достиг 32 млрд 908,4 млн манатов.
Объем кредитов, выданных государственными банками, за последний год вырос на 836,2 млн манатов, или на 11,3%, составив 8 млрд 242,3 млн манатов.
Для сравнения, в мае 2025 года этот показатель составлял 7 млрд 406,1 млн манатов.
Кредитный портфель частных банков также продемонстрировал рост: за год он увеличился на 1 млрд 663,2 млн манатов, или на 7,9%, достигнув 22 млрд 643,6 млн манатов.
За аналогичный период объем кредитного портфеля частных банков составлял 20 млрд 980,4 млн манатов.
Отметим, что по состоянию на конец мая 2025 года общий объем кредитных вложений в экономику составлял 30 млрд 188,8 млн манатов.