Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) Əbu-Dabi şəhərində yerləşən iki iri investisiya fondu "Bitcoin"ə yatırımlarını davam etdirir.
Valyuta.az xəbər verir ki, Abu Dabi hökumətinə bağlı "Mubadala Investment Company" və "Al Warda Investments" fondları ABŞ Qiymətli Kağızlar və Birja Komissiyasına (SEC) təqdim etdikləri 13-F hesabatında ümumilikdə 1 milyard dollardan çox "Bitcoin ETF" mövqeyinə sahib olduqlarını açıqlayıblar.
Məlumata görə, idarə etdiyi aktivlərin həcmi 300 milyard dollardan artıq olan dövlət fondu "Mubadala" portfelində "BlackRock" tərəfindən idarə olunan "iShares Bitcoin Trust" (IBIT) fondunun 12 milyon 702 min səhmini saxlayır. Bu payın bazar dəyəri təxminən 631 milyon dollar təşkil edir. Fond ötən ilin üçüncü rübü ilə müqayisədə IBIT üzrə mövqeyini 46% artırıb.
Digər tərəfdən, Abu-Dabi hökumətinə bağlı investisiya qurumu "Al Warda Investments" da IBIT fondunun 8 milyon 218 min səhminə sahibdir. Bu investisiyanın ümumi dəyəri isə təxminən 410 milyon dollar qiymətləndirilir.
Beləliklə, hər iki fondun "Bitcoin"lə əlaqəli ümumi investisiya portfelinin həcmi 1 milyard dolları ötür. Bu göstərici Abu-Dabi maliyyə qurumlarının kriptovalyutalara, xüsusilə də "Bitcoin"ə olan institusional marağının gücləndiyini nümayiş etdirir.
Qeyd edək ki, iri institusional investorlar birbaşa kriptovalyuta almaq əvəzinə, adətən tənzimləmə, saxlanma və əməliyyat risklərini azaltmaq məqsədilə spot aktivləri izləyən ETF-lər vasitəsilə bazara daxil olurlar.

Крупные фонды Абу-Даби увеличивают вложения в Bitcoin — раскрыта позиция в ETF на $1 млрд
Два крупных инвестиционных фонда, расположенных в Абу-Даби (ОАЭ), продолжают наращивать вложения в Bitcoin.
Как сообщает Valyuta.az, связанные с правительством Абу-Даби фонды Mubadala Investment Company и Al Warda Investments в поданном в Комиссию по ценным бумагам и биржам США (SEC) отчёте по форме 13-F заявили, что совокупно владеют позициями в Bitcoin-ETF на сумму более $1 млрд.
Согласно данным, государственный фонд Mubadala, управляющий активами свыше $300 млрд, держит в своём портфеле 12 млн 702 тыс. акций фонда iShares Bitcoin Trust (IBIT), управляемого компанией BlackRock. Рыночная стоимость этой доли составляет примерно $631 млн. По сравнению с третьим кварталом прошлого года фонд увеличил свою позицию в IBIT на 46%.
В свою очередь, инвестиционная структура Al Warda Investments, также связанная с правительством Абу-Даби, владеет 8 млн 218 тыс. акций того же фонда IBIT. Стоимость этой инвестиции оценивается примерно в $410 млн.
Таким образом, общий объём инвестиций двух фондов в инструменты, связанные с Bitcoin, превышает $1 млрд. Этот показатель демонстрирует усиливающийся институциональный интерес финансовых структур Абу-Даби к криптовалютам, в частности к Bitcoin.
Отметим, что крупные институциональные инвесторы, как правило, предпочитают входить на рынок через ETF, отслеживающие спотовые активы, а не покупать криптовалюту напрямую, чтобы снизить регуляторные, операционные и кастодиальные риски.