Ən çox biznes krediti verən 10 bank - CƏDVƏL
2026-cı ilin birinci rübündə Azərbaycanda biznes kreditləri üzrə ən böyük portfelə malik bank ABB olub. Bankın biznes kreditlərinin həcmi 3 milyard 526 milyon 784 min 340 manat təşkil edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, hesabat dövründə bank sektorunda biznes kreditləri üzrə aktivlik əsasən iri bankların üstünlüyü ilə müşahidə olunub. Xüsusilə korporativ müştərilərlə işləyən banklar bazarın əsas hissəsini nəzarətdə saxlayır.
Siyahıda ikinci yerdə 3 milyard 15 milyon 73 min manatla PAŞA Bank, üçüncü yerdə isə 1 milyard 732 milyon 254 min manatla Kapital Bank qərarlaşıb. İlk üçlük bazarın əhəmiyyətli hissəsini formalaşdırır ki, bu da kredit portfellərinin konsentrasiyasının yüksək olduğunu göstərir.
Dördüncü yerdə 1 milyard 87 milyon manatdan çox göstərici ilə Bank Respublika, beşinci pillədə isə 1 milyard manata yaxın kredit portfeli ilə AccessBank yer alıb. Bu banklar da orta və iri biznesin maliyyələşdirilməsində aktiv iştirak edir.
Siyahının növbəti pillələrində isə daha çox kiçik və orta biznes seqmentinə fokuslanan banklar qərarlaşıb. Belə ki, Yelo Bank 671 milyon manat, Unibank 622 milyon manat, Rabitəbank 417 milyon manat həcmində biznes krediti verib.
Siyahını Premium Bank - 363 milyon manat və TuranBank 352 milyon manatla tamamlayır.
Ümumilikdə, təqdim olunan rəqəmlər göstərir ki, 2026-cı ilin ilk rübündə biznes kredit bazarında əsas pay bir neçə iri bankın əlində cəmləşib.
2026-cı ilin ilk üç ayında ən çox biznes krediti verən 10 bank cədvəldəki kimi olub:
| Banklar | Biznes kreditləri |
| 2026, I rüb | |
| ABB | 3.526.784.340 |
| PAŞA Bank | 3.015.073.000 |
| Kapital Bank | 1.732.254.000 |
| Bank Respublika | 1.087.103.430 |
| AccessBank | 1.019.514.000 |
| Yelo Bank | 671.637.540 |
| Unibank | 622.506.000 |
| Rabitəbank | 417.583.000 |
| Premium Bank | 363.961.000 |
| TuranBank | 352.802.000 |
| 20.04.2026 |
Bütün xəbərlərBirbank və Visa ilə “FIFA Dünya Çempionatı 2026”nın final oyununda iştirak şansı qazanın ®

По итогам первого квартала 2026 года крупнейший портфель бизнес-кредитов в Азербайджане был у банка ABB. Объем его бизнес-кредитов составил 3 млрд 526 млн 784 тыс. 340 манатов.
Как сообщает Valyuta.az, в отчетном периоде активность в банковском секторе по линии бизнес-кредитования в основном наблюдалась за счет преимущества крупных банков. В частности, банки, работающие с корпоративными клиентами, продолжают контролировать основную часть рынка.
На втором месте в списке находится PASHA Bank с показателем 3 млрд 15 млн 73 тыс. манатов, на третьем — Kapital Bank с портфелем бизнес-кредитов в размере 1 млрд 732 млн 254 тыс. манатов. Первая тройка формирует значительную часть рынка, что свидетельствует о высокой концентрации кредитных портфелей.
Четвертое место занял Bank Respublika с показателем более 1 млрд 87 млн манатов, на пятой позиции расположился AccessBank с кредитным портфелем, близким к 1 млрд манатов. Эти банки также активно участвуют в финансировании среднего и крупного бизнеса.
Следующие позиции в списке занимают банки, в большей степени ориентированные на сегмент малого и среднего бизнеса. Так, Yelo Bank выдал бизнес-кредиты на 671 млн манатов, Unibank — на 622 млн манатов, Rabitabank — на 417 млн манатов.
Замыкают список Premium Bank с объемом 363 млн манатов и TuranBank с показателем 352 млн манатов.
В целом представленные данные показывают, что в первом квартале 2026 года основная доля рынка бизнес-кредитования была сосредоточена в руках нескольких крупных банков.
10 банков, выдавших наибольший объем бизнес-кредитов в первые три месяца 2026 года, представлены в таблице ниже.
Банки Бизнес-кредиты
2026, I квартал
ABB 3.526.784.340
PAŞA Bank 3.015.073.000
Kapital Bank 1.732.254.000
Bank Respublika 1.087.103.430
AccessBank 1.019.514.000
Yelo Bank 671.637.540
Unibank 622.506.000
Rabitəbank 417.583.000
Premium Bank 363.961.000
TuranBank 352.802.000
--- Заголовки: 1) Крупнейшие банки Азербайджана по объемам бизнес-кредитов в первом квартале 2026 года 2) ABB удерживает лидерство по бизнес-кредитам в Азербайджане в начале 2026 года