"Google" uzun müddətdir "Epic Games" ilə davam edən antinhisar mübahisəsindən sonra "Play Store"un iş modelində mühüm dəyişikliklərə başlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, yeni qaydalara əsasən, "Play Store"un standart 30%-lik komissiya modeli dəyişdirilir. Artıq tərtibatçılar tətbiqdaxili ödənişlərdə "Google"un ödəniş sistemindən istifadə etməyə məcbur olmayacaq, öz ödəniş həllərini təqdim edə və ya istifadəçiləri birbaşa internet saytlarındakı ödəniş səhifəsinə yönləndirə biləcəklər.
"Google"un ödəniş sistemindən istifadə edənlər üçün isə ABŞ, Böyük Britaniya və Avropa İqtisadi Zonasında əlavə 5%-lik ödəniş emalı haqqı tətbiq olunacaq.
Bildirilir ki, yeni komissiya dərəcələri tərtibatçının illik gəlirindən asılı olacaq. İllik ilk 1 milyon dollar gəlir üçün xidmət haqqı 10%, bu həddi aşan gəlirlər üzrə isə birdəfəlik tətbiqdaxili alışlarda 20% təşkil edəcək. Abunəliklər üzrə komissiya isə 10% səviyyəsində qalacaq.
Yeni sistem 30 iyun 2026-cı ildən ABŞ, Böyük Britaniya və Avropa İqtisadi Zonasında qüvvəyə minəcək. Dünyanın digər ölkələrində isə dəyişikliklərin 30 sentyabr 2027-ci il tarixinədək mərhələli şəkildə tətbiqi planlaşdırılır.
"Google" həmçinin "Registered App Stores" proqramı çərçivəsində üçüncü tərəf "Android" tətbiq mağazalarının platformaya daha rahat inteqrasiyasına imkan yaradacağını da açıqlayıb.

Google начал важные изменения в бизнес-модели Play Store после многолетнего антимонопольного спора с Epic Games.
Как сообщает Valyuta.az, согласно новым правилам стандартная 30-процентная комиссия Play Store будет изменена. Теперь разработчики не будут обязаны использовать платежную систему Google для покупок внутри приложений. Они смогут предлагать собственные платежные решения или напрямую перенаправлять пользователей на страницы оплаты на своих сайтах.
Для тех, кто продолжит использовать платежную систему Google, в США, Великобритании и Европейской экономической зоне будет введен дополнительный сбор за обработку платежей в размере 5%.
Сообщается, что новые ставки комиссии будут зависеть от годовой выручки разработчика. Для первого 1 млн долларов годового дохода сервисный сбор составит 10%, а для доходов сверх этого порога — 20% при разовых покупках внутри приложений. Комиссия по подпискам останется на уровне 10%.
Новая система вступит в силу 30 июня 2026 года в США, Великобритании и Европейской экономической зоне. В остальных странах мира изменения планируется внедрять поэтапно до 30 сентября 2027 года.
Google также сообщил, что в рамках программы Registered App Stores обеспечит более удобную интеграцию сторонних магазинов приложений Android с платформой.