Əvvəllər "Apple"ın qiymət artımının qaçılmaz olduğunu bildirməsindən sonra analitiklər və media "iPhone 18 Pro"nun başlanğıc qiymətinin birdən-birə 300 dollar artacağını proqnozlaşdırırdı. Lakin indi "Apple"ın "iPhone 18 Pro" modellərinin qiymətini əvvəlki gözləntilərlə müqayisədə daha mülayim şəkildə artırmağa hazırlaşdığı bildirilir.
Valyuta.az xəbər verir ki, "JPMorgan" analitiklərinin məlumatına görə, yeni "iPhone" modelləri cəmi 50–100 dollar bahalaşa bilər.
Bundan əvvəl "Apple" yaddaş bazarındakı böhran səbəbindən bir sıra cihazlarının qiymətlərini artıracağını rəsmi şəkildə təsdiqləmişdi. Bundan sonra mediada "iPhone 18 Pro" və "iPhone 18 Pro Max" modellərinin başlanğıc qiymətlərinin müvafiq olaraq 1399 və 1499 dollara yüksələcəyi ilə bağlı proqnozlar yayılmışdı.
Lakin "J.P. Morgan" belə ssenarini az ehtimallı hesab edir. Bankın qiymətləndirmələrinə əsasən, yeni Pro modelinin qiyməti 1200 dolları keçməyəcək. Şirkətin operativ yaddaş xərclərinin bir hissəsini öz istehsalı olan modemlərə keçid və istehsal xərclərini azaltmağa yönəlmiş digər tədbirlər hesabına kompensasiya edə biləcəyi qeyd olunur.
Analitiklər eyni zamanda ehtimal edirlər ki, "iPhone 18 Pro" və "iPhone 18 Pro Max" modelləri əvvəlki nəslin başlanğıc qiymətlərini – müvafiq olaraq 1099 və 1199 dolları – qoruyub saxlaya bilər. Bunun üçün isə 512 GB və daha yüksək yaddaş tutumuna malik versiyaların qiymətlərinin artırılması nəzərdə tutula bilər. Beləliklə, baza modellər nisbətən əlçatan qalacaq, lakin daha təkmil versiyalar nəzərəçarpacaq dərəcədə bahalaşa bilər.
Yeni "iPhone" modellərinin təqdimatının ənənəyə uyğun olaraq sentyabr ayının ortalarında baş tutacağı gözlənilir. Əgər şayiələr təsdiqlənərsə, "Apple" buraxılış strategiyasını dəyişəcək və təqdimatları mərhələlərə böləcək. Belə ki, 2026-cı ilin payızında Pro modelləri və ilk qatlana bilən "iPhone" təqdim olunacaq, "iPhone 18" və "iPhone Air 2" isə 2027-ci ilin yazına qədər təxirə salınacaq.
Şayiələrə görə, "iPhone 18 Pro" Pro seriyasının tarixində ən ciddi kamera yeniləmələrindən birini təqdim edə bilər. Əsas yenilik dəyişən diafraqmalı kamera olacaq ki, bu da zəif işıq şəraitində çəkilən fotoların keyfiyyətini yaxşılaşdıracaq.

После того как Apple предупредила о неизбежном повышении цен, аналитики и СМИ прогнозировали, что стартовая стоимость iPhone 18 Pro может вырасти сразу на 300 долларов. Однако теперь сообщается, что компания намерена повысить цены на модели iPhone 18 Pro значительно умереннее, чем ожидалось ранее.
Valyuta.az сообщает, что, по оценкам аналитиков JPMorgan, новые модели iPhone могут подорожать всего на 50–100 долларов.
Ранее Apple официально подтвердила, что будет вынуждена повысить цены на ряд устройств из-за кризиса на рынке памяти. После этого в СМИ появились прогнозы, согласно которым стартовая цена iPhone 18 Pro и iPhone 18 Pro Max могла увеличиться до 1399 и 1499 долларов соответственно.
Однако в J.P. Morgan считают такой сценарий маловероятным. По оценкам банка, стоимость нового iPhone 18 Pro не превысит 1200 долларов. Отмечается, что Apple сможет частично компенсировать рост расходов на оперативную память за счет перехода на собственные модемы и других мер, направленных на снижение производственных затрат.
Аналитики также допускают, что iPhone 18 Pro и iPhone 18 Pro Max сохранят стартовые цены предыдущего поколения — 1099 и 1199 долларов соответственно. При этом повышение стоимости может коснуться версий с объемом памяти 512 ГБ и выше. Таким образом, базовые модели останутся относительно доступными, тогда как более продвинутые модификации могут заметно подорожать.
Презентация новых моделей iPhone, как ожидается, традиционно состоится в середине сентября. Если слухи подтвердятся, Apple изменит стратегию выпуска устройств и разделит презентации на несколько этапов. Осенью 2026 года компания представит модели Pro и первый складной iPhone, тогда как iPhone 18 и iPhone Air 2 будут перенесены на весну 2027 года.
По слухам, iPhone 18 Pro получит одно из самых масштабных обновлений камеры в истории линейки Pro. Главным нововведением станет камера с переменной диафрагмой, которая позволит значительно улучшить качество снимков при слабом освещении.