Mərkəzi Bank banklarda kredit risklərinin idarə edilməsi qaydalarına dəyişiklik edib. Yeni tələblərə əsasən, müştərilər məsafədən istehlak kreditlərinin rəsmiləşdirilməsinə məhdudiyyət qoya biləcək, banklar isə kredit verməzdən əvvəl əlavə yoxlamalar aparmalı, bəzi hallarda vəsaitin köçürülməsini 2 və ya 24 saat gecikdirməli olacaqlar.
Bu dəyişikliklərin bankların onlayn istehlak kreditlərinin verilməsi prosesinə təsiri necə olacaq?
İqtisadçı Eldəniz Əmirov Valyuta.az-a bildirib ki, qeyd edilən məsələdə proses təkcə texniki məsələ deyil:
"Yəni söhbət kreditin filialda, onlayn və ya digər üsullarla rəsmiləşdirilməsindən getmir. Məsələ ondadır ki, kreditin geri qaytarılması ilə bağlı risklər düzgün qiymətləndirilməlidir. Çünki banklar daha çox müştəri cəlb etmək üçün bəzən riskləri olduğundan aşağı qiymətləndirirlər. Nəticədə problemli kreditlərin həcmi artır. Problemli kreditlərin həcmi artdıqca isə bu, bütövlükdə maliyyə sektoru üçün problemə çevrilə bilər".
"Əgər 5-10 nəfərin hansısa banka borcu varsa və onlar krediti qaytara bilmirlərsə, bu, həmin şəxslərin problemi hesab oluna bilər. Amma belə halların sayı minlərlə olarsa və bu problem çoxsaylı bankları əhatə edərsə, artıq məsələ bank sektorunun probleminə çevrilə bilər. Buna görə də Mərkəzi Bank bu cür məsələlərin həlli üçün prosesə daha institusional səviyyədə yanaşır. Yəni əsas tələb kimi kredit risklərinin düzgün qiymətləndirilməsini önə çəkir", - deyə E.Əmirov vurğulayıb.

Центральный банк Азербайджана внес изменения в правила управления кредитными рисками в банках. Согласно новым требованиям, клиенты смогут установить ограничение на дистанционное оформление потребительских кредитов, а банки перед выдачей кредита будут обязаны проводить дополнительные проверки. В отдельных случаях перечисление кредитных средств должно будет быть отложено на 2 или 24 часа.
Как эти изменения повлияют на процесс выдачи банками онлайн-потребительских кредитов?
Как сообщил Valyuta.az, экономист Эльдениз Амиров отметил, что речь идет не только о технической стороне процесса.
«То есть вопрос заключается не в том, оформляется ли кредит в отделении банка, онлайн или иным способом. Главное — правильно оценить риски, связанные с возвратом кредита. Поскольку банки, стремясь привлечь больше клиентов, иногда оценивают кредитные риски ниже их реального уровня. В результате увеличивается объем проблемных кредитов. А рост их объема со временем может стать проблемой для всего финансового сектора», — заявил он.
По словам Э. Амирова, если задолженность перед банком имеют пять–десять человек и они не могут погасить кредит, это можно считать проблемой самих заемщиков.
«Однако если число таких случаев исчисляется тысячами и проблема затрагивает большое количество банков, тогда речь уже идет о проблеме всего банковского сектора. Именно поэтому Центральный банк подходит к решению подобных вопросов на более институциональном уровне. Ключевым требованием является правильная оценка кредитных рисков», — подчеркнул эксперт.