Süni intellekt sahəsində davam edən güclü yüksəliş yaddaş çipi istehsalçısı "Micron Technology"nin bazar dəyərini rekord səviyyəyə çatdırıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, son bir il ərzində şirkətin səhmləri təxminən 900% bahalaşıb. Bugünkü ticarət sessiyasında isə "Micron" səhmləri 15%-dən çox artaraq 1 255 dollara yüksəlib və tarixi maksimumunu yeniləyib.
Bu yüksəliş nəticəsində şirkətin bazar dəyəri 1,402 trilyon dollara çataraq 1,401 trilyon dollarlıq "Tesla" və 1,37 trilyon dollarlıq "Meta" şirkətlərini geridə qoyub. Bununla da "Micron" dünyanın ən dəyərli şirkətləri siyahısında 11-ci pilləyə yüksəlib.
Əvvəllər süni intellekt sahəsində əsas diqqət yüksək hesablama gücünə malik prosessorlara yönəlmişdi. Lakin AI ekosistemi genişləndikcə yüksək sürətli operativ yaddaş (RAM) və böyük həcmli məlumat saxlama həllərinə tələbat da sürətlə artıb. Bu isə "Micron" kimi yaddaş çipi istehsalçılarının əhəmiyyətini daha da artırıb.
Şirkətin məhsulları süni intellekt üçün qurulan iri məlumat mərkəzlərində geniş istifadə olunur. Xüsusilə Nvidia ilə yanaşı "Micron"un yaddaş həlləri AI infrastrukturunun vacib komponentlərindən birinə çevrilib.
"Micron" son dövrdə 16 strateji və uzunmüddətli müqavilə imzalayıb. Bu müqavilələr şirkətə ümumilikdə 100 milyard dollar məbləğində təminatlı gəlir qazandıracaq. Məlumata görə, bu vəsaitin 22 milyard dolları əvvəlcədən ödənilib.
Qeyd edək ki, 1978-ci ildə əsası qoyulan "Micron" bu müqavilələr sayəsində tarixinin ən yüksək ümumi mənfəət göstəricilərindən birini əldə edib.

Продолжающийся мощный рост в сфере искусственного интеллекта вывел рыночную стоимость производителя чипов памяти Micron Technology на рекордный уровень.
Как сообщает Valyuta.az, за последний год акции компании подорожали примерно на 900%. В ходе сегодняшней торговой сессии бумаги Micron выросли более чем на 15%, достигнув 1 255 долларов, и обновили исторический максимум.
В результате роста рыночная стоимость компании достигла 1,402 трлн долларов, превысив показатели Tesla в 1,401 трлн долларов и Meta в 1,37 трлн долларов. Таким образом, Micron поднялась на 11-е место в списке самых дорогих компаний мира.
Ранее основное внимание в сфере искусственного интеллекта было сосредоточено на процессорах с высокой вычислительной мощностью. Однако по мере расширения AI-экосистемы стремительно растет спрос на высокоскоростную оперативную память и решения для хранения больших объемов данных. Это еще больше усилило значение производителей чипов памяти, таких как Micron.
Продукция компании широко используется в крупных дата-центрах, создаваемых для искусственного интеллекта. Наряду с Nvidia решения Micron в области памяти стали одним из ключевых компонентов AI-инфраструктуры.
В последнее время Micron подписала 16 стратегических и долгосрочных контрактов. Эти соглашения обеспечат компании гарантированную выручку на общую сумму 100 млрд долларов. По данным источников, 22 млрд долларов из этой суммы уже были выплачены авансом.
Отметим, что основанная в 1978 году Micron благодаря этим контрактам достигла одного из самых высоких показателей валовой прибыли в своей истории.