"Meta" süni intellekt agentləri üzərində çalışan "Manus" startapını satın alma planından imtina etməyə başlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, buna səbəb Çin hökumətinin milli təhlükəsizlik əsasları ilə sövdələşməyə mane olmasıdır.
Şirkət artıq "Manus" ilə məlumat paylaşımını dayandırıb və startapın "Meta"nın daxili sistemlərinə çıxışını tamamilə bağlayıb. Həmçinin "Meta" əməkdaşlarının "Manus"un alətlərindən daxili layihələrdə istifadəsinə son verilib.
"Bloomberg"in məlumatına görə, Çin tənzimləyiciləri bu ilin əvvəlində sövdələşməni texnologiya ixracı nəzarəti və xarici investisiya qaydaları çərçivəsində araşdıraraq onun ləğv olunmasına qərar veriblər.
Məlumata əsasən, "Manus"un həmtəsisçiləri şirkət üzərində nəzarəti yenidən əldə etmək məqsədilə xarici investorlardan təxminən 1 milyard dollar investisiya cəlb etməyi nəzərdən keçirirlər. Bu addım şirkətin Çin mərkəzli birgə müəssisəyə çevrilməsinə və gələcəkdə Honq-Konqda IPO keçirməsinə şərait yarada bilər.
Son dövrlərdə Çin hakimiyyəti texnologiya sektoruna, xüsusilə də süni intellekt şirkətlərinə nəzarəti gücləndirib. Xarici investisiyalar və beynəlxalq fəaliyyətlə bağlı əlavə təsdiq mexanizmləri tətbiq olunub.

Meta начинает отказываться от планов по приобретению стартапа Manus, работающего над агентами искусственного интеллекта.
Как сообщает Valyuta.az, причиной стало вмешательство правительства Китая, которое заблокировало сделку по соображениям национальной безопасности.
Компания уже прекратила обмен данными с Manus и полностью закрыла стартапу доступ к внутренним системам Meta. Кроме того, сотрудникам Meta запретили использовать инструменты Manus во внутренних проектах.
По данным Bloomberg, китайские регуляторы в начале этого года изучили сделку в рамках контроля за экспортом технологий и правил, регулирующих иностранные инвестиции, после чего приняли решение о её отмене.
Согласно информации, сооснователи Manus рассматривают возможность привлечения около $1 млрд от иностранных инвесторов, чтобы вновь получить контроль над компанией. Этот шаг может позволить превратить компанию в совместное предприятие с центром в Китае и в будущем провести IPO в Гонконге.
В последнее время власти Китая усилили контроль над технологическим сектором, особенно над компаниями в сфере искусственного интеллекта. Также были введены дополнительные механизмы согласования для иностранных инвестиций и международной деятельности.