“PAŞA Bank”da səhmdar pay bölgüsünün dəyişməsi gözlənilir
"PAŞA Bank" ASC nizamnamə kapitalını artırmağa hazırlaşır. Kapital artımının həyata keçirilməsi bankın səhmdar strukturunda dəyişikliklərə səbəb ola bilər.
Valyuta.az xəbər verir ki, nizamnamə kapitalı 18,659 milyon manat artırılaraq 354,512 milyon manatdan 373,171 milyon manata çatdırılacaq.
Bu artım çərçivəsində hər birinin nominal dəyəri 20 manat olan 932 926 ədəd yeni səhmin emissiyası nəzərdə tutulur. Səhmlərin fiziki şəxslərə satılması planlaşdırılır.
Yerləşdirmə tam baş tutacağı təqdirdə, fərdi investorlar bankın səhmlərinin təxminən 5%-nə sahib olacaqlar. Bu isə mövcud səhmdarların pay bölgüsündə nisbətən azalma ilə nəticələnəcək.
Belə ki, hazırda səhmlərin 56,82%-nə nəzarət edən PAŞA Holdinq MMC-nin payı 53,98%-ə enə bilər. Eyni zamanda, 28,18%-lik paya malik olan Bless MMC-nin payının 26,77%-ə düşəcəyi gözlənilir. Bankın səhmlərinin 9,99%-nə sahib olan Arif Paşayevin payı 9,49%-ə, 5,01%-lik paya sahib Mircamal Paşayevin payı isə 4,76%-ə qədər azalacaq.

ОАО «PAŞA Bank» готовится к увеличению уставного капитала. Реализация данного шага может привести к изменениям в структуре акционеров банка.
Как сообщает Valyuta.az, уставный капитал будет увеличен на 18,659 млн манатов — с 354,512 млн манатов до 373,171 млн манатов.
В рамках увеличения планируется эмиссия 932 926 новых акций номинальной стоимостью 20 манатов каждая. Акции планируется реализовать физическим лицам.
В случае полного размещения акций индивидуальные инвесторы смогут владеть примерно 5% акций банка. Это, в свою очередь, приведёт к относительному снижению долей действующих акционеров.
Так, доля PAŞA Holding MMC, которая в настоящее время составляет 56,82%, может снизиться до 53,98%. В свою очередь, доля Bless MMC с текущих 28,18% может сократиться до 26,77%. Доля Арифа Пашаева, владеющего 9,99% акций банка, может уменьшиться до 9,49%, а доля Мирджамала Пашаева — с 5,01% до 4,76%.