Qlobal şirkətdəki işindən ayrılıb ailəsi ilə startap qurdu
"Nvidia" şirkətində proqram mühəndisi kimi çalışmış Derek Foulton Şimali Karolinada həyat yoldaşı ilə birgə "Carolina Cloud" adlı startap quraraq cəsarətli bir addım atıb. Bu qərarı onun həm texnologiyaya olan həvəsini yenidən kəşf etmək, həm də oğluna fərqli bir gələcək təqdim etmək istəyindən qaynaqlanır.
Valyuta.az xəbər verir ki, Foultonun texnologiya ilə tanışlığı hələ 2006-cı ildə ilk "MacBook"unu alması ilə başlayıb.
Problem həll etmə bacarığı və yaradıcılıq qabiliyyəti onu məlumat elmi və kəmiyyət analizləri sahələrinə yönəldib. "Nvidia"ya marağı isə universitetdən bir dostunun bu şirkətdəki proqram mühəndisliyi vəzifəsi ilə bağlı paylaşımı ilə yaranıb. Beləliklə, texnologiya sənayesində nüfuzlu bir şirkətdə çalışmağa başlayıb.
İlk vaxtlar "Nvidia"da işləmək Foulton üçün öyrənmə baxımından ruhlandırıcı olub. Lakin bir neçə aydan sonra o, sərt idarəetmə üslubu və məhdud layihə imkanları ilə qarşılaşaraq sıxıldığını hiss edib. Çoxlarının düşündüyünün əksinə olaraq, "Nvidia"dakı maaş onun həyatını kökündən dəyişməyib. Bu da onu karyerasını yenidən nəzərdən keçirməyə vadar edib.
Öz şirkətini qurmaq arzusu Foultonun uzunmüddətli planları arasında olub. O və həyat yoldaşı "Carolina Cloud" startapına 20 min dollar sərmayə qoyaraq, əsas diqqəti hedge fondlar və genomika kimi sahələr üçün yüksək məhsuldarlıqlı hesablama xidmətlərinə yönəldiblər. Şirkət rəqabətli qiymət və fərqlənən müştəri xidməti ilə iri təminatçılardan fərqli mövqe tutmağı hədəfləyir.
"Nvidia"dan ayrıldıqdan sonra Foulton zehni rifahında əhəmiyyətli irəliləyiş hiss etdiyini bildirib. Onun yuxusu düzəlib, sosial həyatı canlanıb və texnologiyaya olan marağı yenidən güclənib. Müştərilərdən gələn ilkin maraq gözləntilərə uyğun olduğu üçün, "Carolina Cloud"un gələcəyinə ümidlə baxır. Foulton qarşıdakı 18 ay ərzində şirkətin rentabelliyini qiymətləndirməyi planlaşdırır. Əgər nəticələr uğurlu olmasa, ənənəvi iş rejiminə qayıda biləcəyini deyir. Hələlik isə sahibkarlığın verdiyi azadlıq və məmnunluqdan zövq alır.

Бывший программный инженер компании Nvidia Дерек Фоултон сделал смелый шаг, покинув работу в глобальной корпорации и основав вместе с супругой стартап Carolina Cloud в Северной Каролине. Это решение было продиктовано его стремлением заново открыть для себя интерес к технологиям, а также желанием обеспечить сыну иное видение будущего.
Как сообщает Valyuta.az, знакомство Фоултона с миром технологий началось еще в 2006 году, когда он приобрел свой первый MacBook.
Навыки решения проблем и творческий подход привели его в сферы науки о данных и количественного анализа. Интерес к Nvidia возник после того, как университетский друг поделился информацией о своей работе программным инженером в этой компании. В результате Фоултон начал карьеру в одном из самых авторитетных игроков технологической индустрии.
Поначалу работа в Nvidia была для него вдохновляющей с точки зрения обучения. Однако спустя несколько месяцев он столкнулся с жестким стилем управления и ограниченными возможностями участия в проектах, что вызвало разочарование. Вопреки распространенным ожиданиям, зарплата в Nvidia не изменила его жизнь кардинально, что подтолкнуло к переосмыслению профессионального пути.
Мечта о создании собственного бизнеса входила в долгосрочные планы Фоултона. Вместе с женой они инвестировали 20 тыс. долларов в стартап Carolina Cloud, сосредоточив внимание на предоставлении высокопроизводительных вычислительных услуг для таких сфер, как хедж-фонды и геномика. Компания намерена выделяться на фоне крупных провайдеров за счет конкурентных цен и более ориентированного на клиента сервиса.
После ухода из Nvidia Фоултон отметил значительное улучшение психоэмоционального состояния: нормализовался сон, активизировалась социальная жизнь и вновь усилился интерес к технологиям. Первичный интерес со стороны клиентов соответствует ожиданиям, поэтому он с оптимизмом оценивает перспективы Carolina Cloud. В течение ближайших 18 месяцев предприниматель планирует оценить рентабельность компании. В случае отсутствия успеха он не исключает возвращения к традиционному формату занятости. Пока же Фоултон наслаждается свободой и удовлетворением, которые дает предпринимательство.