Sergey Brin dünyanın ən varlı 3-cü şəxsi oldu
Sergey Brin dünyanın ən varlı şəxsləri siyahısında 3-cü yerə yüksəlib. O, Jeff Bezos və Larry Ellisonu geridə qoyaraq mövqeyini möhkəmləndirib.
Valyuta.az xəbər verir ki, Brinin reytinqdə irəliləməsi "Alphabet" şirkətinin səhmlərinin kəskin bahalaşması ilə bağlıdır. Belə ki, "Alphabet"in bazar dəyəri 4 trilyon dolları ötüb və şirkət bu göstəriciyə çatan dördüncü qlobal nəhəng olub. Daha əvvəl bu həddə "Nvidia", "Microsoft" və "Apple" çatıb.
Məlumata görə, çərşənbə axşamı "Alphabet" səhmləri 1,3% artaraq 337 dolları keçib, son yeddi ticarət günündə isə ümumi artım 6,6% təşkil edib. Eyni vaxtda "Oracle" səhmləri 1,5%, "Amazon" səhmləri isə təxminən 2% ucuzlaşıb.
"Alphabet" səhmlərinə əlavə təkan "Apple" ilə bağlanan yeni süni intellekt razılaşması olub. Razılaşmaya əsasən, "Apple" növbəti nəsil Siri və AI modellərinin əsasını "Google"un "Gemini" texnologiyası üzərində quracaq.
Sərvət göstəriciləri
“Forbes”in real vaxt reytinqinə əsasən:
Sergey Brin – 255,6 milyard dollar
Larri Peyc – 277 milyard dollar
İlon Mask – 725,3 milyard dollar
Ceff Bezos – 253,2 milyard dollar
Larri Ellison – 251,3 milyard dollar
Qeyd edək ki, Brinin sərvəti son artım nəticəsində 4,9 milyard dollar yüksəlib. O, son illərdə "Alphabet" və "Tesla" səhmlərinin bir hissəsini sataraq Parkinson xəstəliyi üzrə elmi araşdırmalara ianə edib.

Сооснователь Google Сергей Брин поднялся на третье место в списке самых богатых людей мира, обогнав Джефф Безос и Ларри Эллисон и укрепив свои позиции в рейтинге.
Как сообщает Valyuta.az, рост Брина в рейтинге связан с резким подорожанием акций компании Alphabet. Рыночная капитализация корпорации превысила 4 трлн долларов, что сделало её четвёртым глобальным гигантом, достигшим этого показателя. Ранее данную отметку преодолели Nvidia, Microsoft и Apple.
По имеющимся данным, во вторник акции Alphabet выросли на 1,3%, превысив уровень 337 долларов, а совокупный рост за последние семь торговых сессий составил 6,6%. В то же время акции Oracle подешевели на 1,5%, а бумаги Amazon — примерно на 2%.
Дополнительным фактором роста акций Alphabet стало новое соглашение в сфере искусственного интеллекта с Apple. В рамках договорённости Apple будет использовать технологию Gemini для создания следующего поколения Siri и ИИ-моделей.
Показатели состояния
Согласно рейтингу Forbes в реальном времени:
• Сергей Брин — 255,6 млрд долларов
• Ларри Пейдж — 277 млрд долларов
• Илон Маск — 725,3 млрд долларов
• Джефф Безос — 253,2 млрд долларов
• Ларри Эллисон — 251,3 млрд долларов
Отмечается, что в результате последнего роста состояние Сергея Брина увеличилось на 4,9 млрд долларов. В последние годы он продал часть акций Alphabet и Tesla, направив средства на финансирование научных исследований болезни Паркинсона.