SpaceX-ə ən aşağı ESG reytinqi verildi, İlon Mask etiraz etdi
Valyuta.az "Financial Times"ın məlumatına istinadən xəbər verir ki, buna səbəb qlobal maliyyə xidmətləri şirkəti olan "MSCI Inc." tərəfindən şirkətə ESG (ətraf mühit, sosial məsuliyyət və korporativ idarəetmə) üzrə ən aşağı səviyyə olan CCC reytinqinin verilməsi olub.
"MSCI" qərarını şirkətin ESG risklərinə yüksək məruz qalması və bu risklərin idarə olunmasında kifayət qədər nəticə göstərməməsi ilə əsaslandırıb.
Hesabatda "SpaceX"ə mübahisələr kateqoriyasında 10 baldan 1, korporativ idarəetmə üzrə isə 10 baldan 3,2 bal verilib.
Reytinqdən sonra "X" sosial şəbəkəsində açıqlama verən "SpaceX"in baş direktoru İlon Mask ESG meyarlarını tənqid edib.
“Təəssüf ki, elektrik raketlər mümkün deyil”, – deyə o bildirib.
Nəşrin yazdığına görə, bu qiymətləndirmə "SpaceX"in uğurlu IPO-sundan qısa müddət sonra açıqlanıb.
Hazırda şirkətin əsas fond indekslərinə sürətlə daxil edilməsi məsələsi müzakirə olunur ki, bu da milyardlarla dollar həcmində yeni investisiya cəlb edə bilər.
Məlumata əsasən, "SpaceX" süni intellekt və kosmik layihələrinin maliyyələşdirilməsi məqsədilə 20 milyard dollarlıq istiqraz buraxılışını da nəzərdən keçirir.
Mübahisə 2022-ci ildə "Tesla"nın "S&P 500 ESG Index"dən çıxarılması zamanı yaşanan hadisələri xatırladıb. Həmin vaxt da İlon Mask ESG sistemini sərt tənqid etmiş və onu “fırıldaq” adlandırmışdı.
Buna baxmayaraq, analitiklər hesab edirlər ki, zəif ESG reytinqi "SpaceX"in əsas indekslərə daxil olmasına ciddi maneə yaratmayacaq. Lakin bu, dayanıqlı investisiya strategiyasına üstünlük verən investorların marağını azalda və şirkətin korporativ idarəetmə siyasətinə nəzarəti gücləndirə bilər.
Hazırda investorların diqqəti şirkətin IPO-dan sonrakı ilk maliyyə hesabatına yönəlib. Hesabatın iyulun sonu və ya avqustun əvvəlində açıqlanacağı gözlənilir.

Акции компании «SpaceX» в ночной торговле в воскресенье потеряли примерно 4 процента стоимости.
По информации Valyuta.az со ссылкой на Financial Times, причиной стало присвоение глобальной компанией финансовых услуг «MSCI Inc.» самого низкого рейтинга CCC по критериям ESG (экология, социальная ответственность и корпоративное управление).
«MSCI» объяснила своё решение высокой уязвимостью «SpaceX» к ESG-рискам и недостаточной эффективностью в их управлении.
В отчёте компании поставлены 1 балл из 10 по категории «споры» и 3,2 балла из 10 по корпоративному управлению.
После присвоения рейтинга генеральный директор «SpaceX» Илон Маск выступил с заявлением в социальной сети X, где раскритиковал ESG-критерии.
«К сожалению, электрические ракеты невозможны», — заявил он.
По данным издания, данная оценка была опубликована вскоре после успешного IPO «SpaceX».
В настоящее время обсуждается ускоренное включение компании в основные фондовые индексы, что может привлечь инвестиции на миллиарды долларов.
Сообщается, что «SpaceX» также рассматривает выпуск облигаций на сумму 20 миллиардов долларов для финансирования проектов в области искусственного интеллекта и космических программ.
Ситуация напоминает инцидент 2022 года, когда «Tesla» была исключена из индекса «S&P 500 ESG». В то время Илон Маск жестко критиковал ESG-систему и называл её «мошенничеством».
Тем не менее аналитики считают, что низкий рейтинг ESG не станет серьёзным препятствием для включения «SpaceX» в основные индексы. Однако это может снизить интерес инвесторов, предпочитающих устойчивые стратегии, и усилить контроль над корпоративной политикой компании.
В настоящее время внимание инвесторов сосредоточено на первом финансовом отчёте после IPO, ожидаемом к концу июля или началу августа.