“Groq” 650 milyon dollar həcmində yeni investisiya əldə edib. ABŞ mərkəzli şirkətin investisiya raunduna “Disruptive” və “Infinitum” birgə rəhbərlik edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, süni intellekt çip startapı olan “Groq”un ötən ilin sentyabrında 6,9 milyard dollar dəyərləndirmə ilə 750 milyon dollar investisiya cəlb etdiyi bildirilmişdi.
Şirkət bildirib ki, cəlb olunan vəsait süni intellekt üzrə inferens (inference) bulud xidmətlərinin genişləndirilməsinə, məlumat mərkəzlərinin tutumunun artırılmasına və yeni mütəxəssislərin işə cəlb edilməsinə yönəldiləcək.
Şirkət “Google”un maşın öyrənməsi üçün hazırladığı TPU çiplərinin yaradılmasında iştirak etmiş mühəndislərdən biri olan Conatan Ross (Jonathan Ross) tərəfindən təsis edilib. “Groq” süni intellekt modellərinin, xüsusilə də inferens mərhələsinin sürətləndirilməsi üçün həm aparat, həm də proqram təminatı infrastrukturu hazırlayır.
Başqa sözlə, şirkət süni intellekt modeli təlim prosesini tamamladıqdan sonra istifadəçilərin sorğularına sürətli və aşağı gecikmə ilə cavab verilməsini təmin edən sistemlər yaradır. Şirkətin əsas məhsulu “Language Processing Unit” (LPU) adlanan xüsusi süni intellekt prosessorlarıdır.
Bu çiplər GPU-lara alternativ olaraq hazırlanıb və xüsusilə böyük dil modellərinin daha səmərəli və sürətli işləməsini hədəfləyir. “Groq” bu avadanlığı birbaşa satmaq əvəzinə, əsasən öz bulud platforması vasitəsilə təqdim edir. Son illərdə şirkət yalnız çip istehsalçısı olmaqdan çıxaraq, süni intellekt yönümlü bulud infrastrukturu təmin edən neobulud (neocloud) şirkətinə çevrilib.
Şirkət məlumat mərkəzləri vasitəsilə tərtibatçılara və müəssisələrə süni intellekt hesablama gücü təqdim edir. Bu, istifadəçilərə öz modellərini işlətmək imkanı yaradır. “Groq” həmçinin API-lər vasitəsilə generativ süni intellekt tətbiqlərinin hazırlanmasına şərait yaradır və yüksək həcmdə token emalı imkanları təqdim edir.

ИИ-чиповый стартап Groq привлек 650 млн долларов инвестиций
Groq привлек новый инвестиционный раунд на 650 млн долларов. Раунд американской компании совместно возглавили Disruptive и Infinitum.
Как сообщает Valyuta.az, ранее сообщалось, что в сентябре прошлого года ИИ-чиповый стартап Groq привлек 750 млн долларов при оценке в 6,9 млрд долларов.
В компании заявили, что привлеченные средства будут направлены на расширение облачных сервисов инференса в сфере искусственного интеллекта, увеличение мощности дата-центров и привлечение новых специалистов.
Компания была основана Джонатаном Россом, одним из инженеров, участвовавших в создании TPU-чипов Google для машинного обучения. Groq разрабатывает как аппаратную, так и программную инфраструктуру для ускорения работы моделей искусственного интеллекта, в особенности на этапе инференса.
Иными словами, компания создает системы, которые после завершения обучения ИИ-модели обеспечивают быстрые ответы на запросы пользователей с низкой задержкой. Основной продукт компании — специальные ИИ-процессоры Language Processing Unit (LPU).
Эти чипы разработаны как альтернатива GPU и ориентированы на более эффективную и быструю работу крупных языковых моделей. Вместо прямой продажи оборудования Groq в основном предоставляет доступ к нему через собственную облачную платформу. В последние годы компания перестала быть только производителем чипов и превратилась в neocloud-компанию, предоставляющую облачную инфраструктуру для искусственного интеллекта.
Через свои дата-центры Groq предоставляет разработчикам и предприятиям вычислительные мощности для работы с искусственным интеллектом. Это позволяет пользователям запускать собственные модели. Кроме того, Groq через API создает условия для разработки генеративных ИИ-приложений и предлагает возможности обработки большого объема токенов.