İlon Maska məxsus "SpaceX" şirkəti süni intellekt startapı "Reflection AI" ilə 6,3 milyard dollar dəyərində müqavilə bağlanıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, müqaviləyə əsasən, "Reflection AI SpaceX"in Memfis yaxınlığında yerləşən "Colossus 2" məlumat mərkəzindəki "Nvidia"nın yeni nəsil GB300 süni intellekt çiplərindən və əlaqəli infrastrukturdan istifadə edəcək.
"CNBC"nin məlumatına görə, "Reflection AI" 2026-cı il iyulun 1-dən etibarən "SpaceX"ə hər ay 150 milyon dollar ödəyəcək. Müqavilənin 2029-cu ilə qədər qüvvədə qalacağı təqdirdə onun ümumi dəyəri təxminən 6,3 milyard dollara çatacaq.
2024-cü ildə keçmiş "Google DeepMind" tədqiqatçıları tərəfindən yaradılan "Reflection AI" açıq mənbəli süni intellekt modellərinin hazırlanması üzərində çalışır. Şirkət "OpenAI" və "Anthropic" kimi qapalı modellər hazırlayan rəqiblərinə alternativ olaraq təqdim olunur.
"Reflection AI" bildirib ki, bu müqavilə açıq mənbəli süni intellekt sahəsində indiyədək elan edilmiş ən böyük infrastruktur razılaşmalarından biridir.
Qeyd edək ki, "SpaceX" daha əvvəl də "Google" və "Anthropic" ilə böyük həcmli hesablama gücü müqavilələri imzalayıb.

Компания SpaceX, принадлежащая Илону Маску, заключила контракт со стартапом в сфере искусственного интеллекта Reflection AI на 6,3 млрд долларов.
Как сообщает Valyuta.az, согласно соглашению, Reflection AI будет использовать новые чипы искусственного интеллекта Nvidia GB300 и связанную с ними инфраструктуру в дата-центре Colossus 2 компании SpaceX, расположенном недалеко от Мемфиса.
По данным CNBC, с 1 июля 2026 года Reflection AI будет ежемесячно выплачивать SpaceX по 150 млн долларов. Если контракт будет действовать до 2029 года, его общая стоимость достигнет примерно 6,3 млрд долларов.
Reflection AI, созданная в 2024 году бывшими исследователями Google DeepMind, работает над разработкой ИИ-моделей с открытым исходным кодом. Компания позиционируется как альтернатива конкурентам, разрабатывающим закрытые модели, таким как OpenAI и Anthropic.
В Reflection AI заявили, что этот контракт является одним из крупнейших инфраструктурных соглашений, когда-либо объявленных в сфере искусственного интеллекта с открытым исходным кодом.
Отметим, что ранее SpaceX также подписывала крупные соглашения о предоставлении вычислительных мощностей с Google и Anthropic.