Kiçik səhmdarların hüquqlarını qoruyan yeni mexanizmlər yaradılır.
Valyuta.az xəbər verir ki, məsələ Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılan "Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsində, Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsində, "Valyuta tənzimi haqqında", "Banklar haqqında", "İnvestisiya fondları haqqında" və "Qiymətli kağızlar bazarı haqqında" qanunlarda dəyişiklik edilməsi barədə" qanun layihəsində əksini tapıb.
Belə ki, layihəyə əsasən, ilk dəfə korporativ müqavilələrdə və şirkətlərin nizamnamələrində kiçik paya (səhmə) malik təsisçilərin və səhmdarların hüquqlarının qorunmasına yönəlmiş xüsusi mexanizmlərin müəyyən edilməsi nəzərdə tutulur.
Dəyişikliklə korporativ müqavilələrdə ləğvetmə və ya şirkətin satışı zamanı müəyyən səhmdarlara üstünlük hüququnun verilməsi, payların dəyərinin azalmasının qarşısını alan mexanizmlərin tətbiqi, xüsusi məsələlər üzrə veto hüququnun müəyyənləşdirilməsi, imtiyazlı pay və səhmlərin adi pay və səhmlərə çevrilməsi, həmçinin ümumi yığıncaqlarda fərqli səsvermə hüquqlarının müəyyən edilməsi mümkün olacaq.
Qanun layihəsində, həmçinin şirkətin fəaliyyəti və ya digər təsisçilərin hüquqlarına əhəmiyyətli təsir göstərən qərarlar qəbul edilərkən kiçik pay sahiblərinin maraqlarının qorunması üçün yeni təminatlar nəzərdə tutulur. Belə ki, onlara öz paylarını və ya səhmlərini ədalətli bazar qiyməti ilə satmaq və ya zəmanətli kompensasiya almaq hüququ verilə biləcək. Bununla yanaşı, yeni pay və səhmlər buraxıldıqda müəyyən kateqoriya səhmdarlara mövcud paylarına mütənasib şəkildə onları almaqda üstünlük hüququ tanınacaq.
Bundan başqa, layihədə pay və səhmlərin özgəninkiləşdirilməsi ilə bağlı ilk dəfə birgə satış hüququ, məcburi satış hüququ və ilk imtina hüququ kimi beynəlxalq korporativ idarəetmədə geniş tətbiq olunan mexanizmlərin də qanunvericiliyə daxil edilməsi təklif olunur. Bu mexanizmlərin səhmdarlar arasında münasibətləri daha şəffaf tənzimləməsi, investisiya mühitini yaxşılaşdırması və xüsusilə azlıq səhmdarlarının hüquqlarının daha etibarlı qorunmasına xidmət edəcəyi gözlənilir.

Создаются новые механизмы защиты прав миноритарных акционеров.
Как сообщает Valyuta.az, этот вопрос отражен в законопроекте «О внесении изменений в Трудовой кодекс Азербайджанской Республики, Гражданский кодекс Азербайджанской Республики, законы “О валютном регулировании”, “О банках”, “Об инвестиционных фондах” и “О рынке ценных бумаг”», вынесенном на обсуждение на сегодняшнем заседании Комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству.
Согласно проекту, впервые в корпоративных договорах и уставах компаний предусматривается определение специальных механизмов, направленных на защиту прав учредителей и акционеров, владеющих небольшой долей или пакетом акций.
Изменения позволят предусматривать в корпоративных договорах предоставление отдельным акционерам преимущественных прав при ликвидации или продаже компании, применение механизмов, предотвращающих снижение стоимости долей, установление права вето по отдельным вопросам, конвертацию привилегированных долей и акций в обыкновенные доли и акции, а также определение различных прав голоса на общих собраниях.
Законопроект также предусматривает новые гарантии для защиты интересов владельцев небольших долей при принятии решений, существенно влияющих на деятельность компании или права других учредителей. В частности, им может быть предоставлено право продать свои доли или акции по справедливой рыночной цене либо получить гарантированную компенсацию. Кроме того, при выпуске новых долей и акций определенным категориям акционеров будет предоставляться преимущественное право на их приобретение пропорционально имеющимся долям.
Помимо этого, проектом предлагается впервые включить в законодательство такие широко применяемые в международном корпоративном управлении механизмы, связанные с отчуждением долей и акций, как право совместной продажи, право принудительной продажи и право первого отказа. Ожидается, что эти механизмы позволят более прозрачно регулировать отношения между акционерами, улучшить инвестиционную среду и обеспечить более надежную защиту прав миноритарных акционеров.