Süni intellekt sahəsində son illərin ən sürətli yüksələn şirkətlərindən biri olan "Mercor"un arxasında universitet tələbəsi olarkən startap quran üç gənc sahibkar dayanır.
Valyuta.az xəbər verir ki, Brendan Fudi (Brendan Foody), Adarş Hiremat (Adarsh Hiremath) və Surya Midha (Surya Midha) məktəb illərində eyni debat komandasının üzvləri olublar.
Bu gün isə onların qurduğu şirkət 10 milyard dollar dəyərində qiymətləndirilir."Mercor" 2023-cü ildə yaradılıb. Şirkətin əsas fəaliyyəti süni intellekt sahəsində çalışan şirkətləri müxtəlif sahələr üzrə peşəkar mütəxəssislərlə əlaqələndirməkdir. Platforma hüquqşünaslar, proqramçılar, həkimlər, maliyyə ekspertləri və digər ixtisas sahiblərini AI şirkətləri ilə bir araya gətirərək süni intellekt modellərinin daha effektiv şəkildə öyrədilməsinə kömək edir.
Şirkətin qurucuları ABŞ-ın Kaliforniya ştatında yerləşən "Bellarmine College Preparatory" məktəbində təhsil alıblar. Onlar məktəbin debat komandasında birlikdə çıxış edib və müxtəlif yarışlarda iştirak ediblər. Məhz bu illərdə formalaşan dostluq sonradan biznes tərəfdaşlığına çevrilib."Mercor"un yaradıldığı dövrdə Adarş Hiremat Harvard Universitetində, Brendan Fudi və Surya Midha isə Georgetown Universitetində təhsil alırdılar. Lakin şirkətin sürətlə böyüməsi onların həyatını dəyişib. Hər üç qurucu təhsillərini yarımçıq qoyaraq bütün diqqətlərini startapın inkişafına yönəldiblər.
Maraqlıdır ki, "Mercor" ilkin mərhələdə bu günkü biznes modeli ilə fəaliyyət göstərmirdi. Şirkət əvvəlcə Hindistandakı proqramçıları ABŞ şirkətləri ilə əlaqələndirməyi hədəfləyirdi. Sonradan süni intellekt texnologiyalarının sürətli inkişafı fonunda platforma istiqamətini dəyişərək AI modellərinin hazırlanması və təlimi üçün ekspertlərin seçilməsinə fokuslanıb.
Bu strategiya şirkətin sürətli inkişafına səbəb olub. "Mercor" qısa müddətdə texnologiya sektorunun diqqətini cəlb edib və "OpenAI", "Anthropic" kimi aparıcı süni intellekt şirkətləri ilə işləməyə başlayıb.
2025-ci ilin əvvəlində "Mercor"un bazar dəyəri təxminən 2 milyard dollar olaraq qiymətləndirilirdi. Həmin ilin sonlarında şirkət 350 milyon dollarlıq yeni investisiya cəlb etdikdən sonra qiymətləndirmə 10 milyard dollara yüksəlib.
Bu nəticə "Mercor"un üç qurucusunu dünyanın ən gənc self-made milyarderləri sırasına daxil edib. Məktəb debat komandasından başlayan dostluq cəmi iki il ərzində dünyanın ən sürətlə böyüyən AI startaplarından birinə çevrilib.

За одной из самых быстрорастущих компаний последних лет в сфере искусственного интеллекта — Mercor — стоят трое молодых предпринимателей, которые запустили стартап еще во время учебы в университете.
Как сообщает Valyuta.az, Брендан Фуди (Brendan Foody), Адарш Хиремат (Adarsh Hiremath) и Сурья Мидха (Surya Midha) в школьные годы были участниками одной дебатной команды.
Сегодня основанная ими компания оценивается в 10 млрд долларов.
Компания Mercor была создана в 2023 году. Ее основная деятельность заключается в том, чтобы связывать компании, работающие в сфере искусственного интеллекта, с профессиональными специалистами из различных отраслей. Платформа объединяет юристов, программистов, врачей, финансовых экспертов и других специалистов с AI-компаниями, помогая более эффективно обучать модели искусственного интеллекта.
Основатели компании учились в школе Bellarmine College Preparatory в американском штате Калифорния. Они вместе выступали в школьной дебатной команде и участвовали в различных соревнованиях. Именно дружба, зародившаяся в те годы, впоследствии переросла в успешное деловое партнерство.
На момент создания Mercor Адарш Хиремат учился в Гарвардском университете, а Брендан Фуди и Сурья Мидха — в Джорджтаунском университете. Однако стремительный рост компании изменил их жизнь. Все трое основателей оставили учебу и полностью сосредоточились на развитии стартапа.
Примечательно, что на начальном этапе Mercor работала не по нынешней бизнес-модели. Изначально компания стремилась связывать индийских программистов с американскими работодателями. Однако на фоне стремительного развития технологий искусственного интеллекта платформа изменила направление деятельности и сосредоточилась на подборе экспертов для разработки и обучения AI-моделей.
Эта стратегия обеспечила компании стремительный рост. За короткое время Mercor привлекла внимание технологической отрасли и начала сотрудничать с ведущими компаниями в сфере искусственного интеллекта, включая OpenAI и Anthropic.
В начале 2025 года рыночная стоимость Mercor оценивалась примерно в 2 млрд долларов. Однако к концу того же года после привлечения нового раунда инвестиций на сумму 350 млн долларов оценка компании выросла до 10 млрд долларов.
Этот успех позволил трем основателям Mercor войти в число самых молодых self-made миллиардеров мира. Дружба, начавшаяся в школьной дебатной команде, всего за два года превратилась в один из самых быстрорастущих AI-стартапов на планете.