Yaşayacağı fərdi yaşayış evi tikmək bir çox insanın qarşısına çıxan ən vacib məsələlərdən biridir. Lakin bu proses yalnız tikinti materialı seçmək və maliyyə planlaması ilə yekunlaşmır. Ev inşa etmək üçün müəyyən hüquqi prosedurlar, sənədləşmə qaydaları və tikinti normaları da mövcuddur. Xüsusilə iki mərtəbəli yaşayış evi tikmək istəyən şəxsləri maraqlandıran əsas suallardan biri budur: belə ev tikmək üçün icazə lazımdırmı?
Əmlak eksperti Elnur Fərzəliyev bildirib ki, qanunvericiliyə əsasən, vətəndaş hər hansı torpaq sahəsində fərdi yaşayış evi tikmək istəyirsə, ilk növbədə həmin torpaq sahəsinin çıxarışı olmalı, çıxarış sənədində torpağın təyinatı yaşayış məntəqələri torpaqları kimi göstərilməlidir.
Ekspertin sözlərinə görə, bundan sonra növbəti mərhələ tikiləcək evin layihəsinin hazırlanmasıdır: "Layihə mütləq lisenziyalı memarlıq şirkəti tərəfindən çəkilməlidir. Hazırlanan layihə torpaq sahəsinin ölçüsünə və mövcud tikinti normalarına uyğun tərtib edilir. Daha sonra sənədlər “bir pəncərə” sistemi üzərindən aidiyyəti dövlət qurumlarına təqdim olunur".
E.Fərzəliyev qeyd edib ki, müraciətdən sonra 15 iş günü ərzində tikintiyə dair hər hansı imtina təqdim olunmazsa, vətəndaş layihəyə uyğun şəkildə evin inşasına başlaya bilər: "Əgər imtina verilərsə, göstərilən səbəblər aradan qaldırıldıqdan sonra yenidən müraciət etmək mümkündür".
Ekspert vurğulayıb ki, fərdi yaşayış evləri üzrə mərtəbə sayı ilə bağlı məhdudiyyət sərt deyil: "Vətəndaş torpaq sahəsində 2 və hətta 3 mərtəbəli ev də tikə bilər. Əsas şərt odur ki, tikilinin hündürlüyü yerdən dam örtüyünə qədər 12 metri keçməsin. 12 metrdən hündür olan bütün tikililərlə bağlı isə Fövqəladə Hallar Nazirliyindən rəy verilməlidir".
"Torpaq sahəsindən istifadə qaydalarına da diqqət yetirilməlidir. Qanunvericiliyə görə, fərdi yaşayış evi tikintisi üçün ayrılmış torpaq sahəsinin yalnız 40 faizində tikinti aparmaq olar. Yəni, 100 kvadratmetr torpaq sahəsinin təxminən 40 kvadratmetr hissəsində tikinti işləri aparıla bilər. Sahə böyüdükcə də bu norma dəyişmir və tikinti yalnız torpağın müəyyən olunmuş hissəsində həyata keçirilə bilər. Qalan hissə isə qonşularla ara məsafəsinin qorunması, həyət sahəsi və digər normativ tələblər üçün saxlanılır", - deyə əmlak eksperti əlavə edib.

Строительство индивидуального жилого дома — один из наиболее важных вопросов, с которым сталкиваются многие люди. Однако этот процесс не ограничивается выбором строительных материалов и финансовым планированием. Для возведения дома предусмотрены определенные юридические процедуры, правила оформления документов и строительные нормы. В частности, один из главных вопросов, который интересует желающих построить двухэтажный дом: требуется ли для этого разрешение?
Эксперт по недвижимости Эльнур Фарзалиев отметил, что в соответствии с законодательством, если гражданин хочет построить индивидуальный жилой дом на земельном участке, прежде всего у него должен быть документ о праве собственности (выписка), при этом в документе должно быть указано, что участок относится к землям населенных пунктов.
По его словам, следующим этапом является подготовка проекта дома: «Проект обязательно должен быть разработан лицензированной архитектурной компанией. Он составляется с учетом размеров земельного участка и действующих строительных норм. После этого документы подаются в соответствующие государственные органы через систему “единого окна”».
Э. Фарзалиев добавил, что если в течение 15 рабочих дней после подачи обращения не будет предоставлен отказ на строительство, гражданин может приступить к возведению дома в соответствии с проектом: «В случае отказа после устранения указанных причин можно подать повторное заявление».
Эксперт подчеркнул, что строгих ограничений по этажности индивидуальных жилых домов нет: «Гражданин может построить на своем участке дом в 2 и даже 3 этажа. Основное условие — высота здания от земли до кровли не должна превышать 12 метров. Для всех строений выше 12 метров необходимо получить заключение от Министерство по чрезвычайным ситуациям Азербайджана».
«Также следует учитывать правила использования земельного участка. Согласно законодательству, под строительство индивидуального жилого дома можно использовать лишь 40% площади участка. То есть, на участке площадью 100 квадратных метров строительные работы могут проводиться примерно на 40 квадратных метрах. С увеличением площади этот норматив не меняется — строительство допускается только на определенной части земли. Остальная территория должна быть оставлена для соблюдения расстояния с соседями, дворовой зоны и других нормативных требований», — отметил эксперт.