ABŞ-nin büdcə aviaşirkətləri hökumətdən 2.5 milyard dollar yardım istəyir
ABŞ-nin "Frontier Airlines" və "Avelo Airlines" kimi büdcə aviaşirkətləri ölkə administrasiyasından 2.5 milyard dollar məbləğində maliyyə dəstəyi almağı planlaşdırırlar.
Bu barədə "The Wall Street Journal" (WSJ) nəşrinin mənbələrə istinadən məlumat verib. Qeyd olunub ki, bunun müqabilində hökumətə həmin şirkətlərin səhmlərini almaq imkanı verən zəmanətlərin təqdim edilməsi nəzərdə tutulur.
Mənbələrin sözlərinə görə, aviadaşıyıcıların hesablamaları göstərir ki, cari ildə yanacaq üçün məhz bu qədər əlavə vəsait xərclənməli olacaq. Bu qiymətləndirmə 2026-cı ilin sonunadək yanacağın bir qallonunun (3.79 litr) qiymətinin 4 dollardan yuxarı qalacağı ilə bağlı proqnoza əsaslanır.
Bildirilib ki, bu müraciət ABŞ rəhbərliyinin "Spirit Airlines" şirkətinin ləğv edilməsinin qarşısını almaq məqsədilə ona ayrıca maliyyə köməyi göstərmək variantını nəzərdən keçirdiyi bir vaxtda edilib. WSJ-nin məlumatına əsasən, "Spirit Airlines" ABŞ hökumətinə büdcə daşıyıcısının aktivlərində böyük pay verə biləcək variantlar qarşılığında 500 milyon dollara qədər kreditin alınması üzrə danışıqlar aparır.

Американские бюджетные авиаперевозчики, такие как Frontier Airlines и Avelo Airlines, планируют получить от администрации США финансовую поддержку в размере 2,5 млрд долларов.
Об этом сообщает The Wall Street Journal (WSJ) со ссылкой на источники. Отмечается, что в обмен предполагается предоставить правительству гарантии, дающие возможность приобрести акции этих компаний.
По словам источников, расчеты авиаперевозчиков показывают, что именно такая дополнительная сумма потребуется на расходы на топливо в текущем году. Оценка основана на прогнозе, согласно которому цена за галлон (3,79 литра) топлива сохранится выше 4 долларов до конца 2026 года.
Сообщается, что данное обращение сделано на фоне того, что власти США рассматривают возможность оказания отдельной финансовой помощи компании Spirit Airlines с целью предотвратить ее ликвидацию. По данным WSJ, Spirit Airlines ведет переговоры с правительством США о получении кредита на сумму до 500 млн долларов в обмен на варианты, предусматривающие передачу значительной доли в активах бюджетного перевозчика.