Abşeron rayonunun Məmmədli kəndində Həsənbəy Ağayev və Ziya Bünyadov küçələrində, "Yanar dağ" Dövlət Tarix-Mədəniyyət və Təbiət Qoruğuna yaxın böyük bir ərazi plana düşüb.
Buna səbəb həmin ərazinin yaxınlığında yerləşən fərdi yaşayış evlərinin həyətyanı sahələrində metan qazının (CH4) aşkar edilməsi göstərilir.
Bununla əlaqədar sözügedən istiqamətdə kimin evi, həyətyanı sahəsi varsa, artıq həmin sakinlərdən müvafiq sənədlərin yığılmasına başlanılıb. Məlumata görə, plana düşən ərazilərdə hər sota görə sakinlərə yüksək məbləğdə kompensasiya ödənilməsi nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, plana düşən ərazilər Böyükşor-Pirşağı yeni avtomobil yolunun ətrafında yerləşir.
Xatırladaq ki, 27 noyabr 2025-ci ildə Abşeron rayonunun Məmmədli kəndində Həsənbəy Ağayev və Ziya Bünyadov küçələrində, "Yanar dağ" Dövlət Tarix-Mədəniyyət və Təbiət Qoruğu ərazisinin yaxınlığında yerləşən fərdi yaşayış evlərinin həyətyanı sahələrində metan qazı (CH4) aşkar edilmişdi.
İlkin olaraq Fövqəladə Hallar Nazirliyi (FHN), "Azəriqaz" İstehsalat Birliyi və Abşeron Rayon İcra Hakimiyyətinin mütəxəssislərinin iştirakı ilə ərazidə müayinələr aparılaraq akt tərtib etmişdilər.
Müayinə zamanı sözügedən ünvanda yerləşən fərdi yaşayış evlərinin bünövrəsinə yaxın olan hissələrində, həyətyanı sahələrində və yaşayış olmayan boş ərazilərdə yer səthində şulf üsulu ilə dəliklər açılaraq cihazlarla ölçmə işləri aparılmış və metan qazı aşkarlanmışdı. Bu səbəbdən mümkün partlayış-yanğın hadisələrinin qarşısının alınması və sakinlərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə "Azəriqaz" İstehsalat Birliyi tərəfindən əraziyə qazın nəqli müvəqqəti olaraq dayandırılmışdı.
Aparılmış müayinələr zamanı aşkar edilmiş nəticələrin partlayış-yanğın təhlükəli olduğunu nəzərə alaraq, əhalinin və ərazilərin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə kompleks araşdırmanın aparılması və zəruri tədbirlərin görülməsi üçün Nazirlər Kabinetinin müvafiq tapşırığına əsasən, FHN, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Elm və Təhsil nazirliklərinin, SOCAR və Abşeron Rayon İcra Hakimiyyətinin nümayəndələrindən ibarət işçi qrup yaradılmışdı.

В селе Мамедли Абшеронского района на улицах Гасанбека Агаева и Зии Буниятова в план развития включена обширная территория, расположенная вблизи Государственный историко-культурный и природный заповедник «Янардаг».
Причиной стало выявление метана (CH₄) на приусадебных участках частных жилых домов, находящихся в непосредственной близости от указанной зоны.
В связи с этим у жителей, чьи дома и приусадебные участки расположены в данном направлении, уже начат сбор соответствующих документов. Сообщается, что на территориях, включённых в план, предусмотрена выплата компенсации жителям в высоком размере за каждую сотку земли.
Отмечается, что данные участки расположены вблизи новой автомобильной дороги Большойшор–Пиршаги.
Напомним, что 27 ноября 2025 года в селе Мамедли Абшеронского района на улицах Гасанбека Агаева и Зии Буниятова, вблизи территории заповедника «Янардаг», на приусадебных участках частных жилых домов был выявлен метан (CH₄).
Изначально специалисты Министерство по чрезвычайным ситуациям Азербайджана, ПО «Азеригаз» и Исполнительная власть Абшеронского района провели обследование территории и составили соответствующий акт.
В ходе проверки вблизи фундаментов частных жилых домов, на приусадебных участках и на незастроенных территориях методом шурфования были проделаны отверстия, проведены измерения специальными приборами, в результате чего был обнаружен метан. В связи с этим, с целью предотвращения возможных взрывов и пожаров, а также обеспечения безопасности населения, ПО «Азеригаз» временно приостановило подачу газа на указанной территории.
Учитывая, что выявленные в ходе обследований результаты представляют взрыво- и пожароопасный характер, для обеспечения безопасности населения и территорий, на основании соответствующего поручения Кабинет Министров Азербайджана была создана рабочая группа с участием представителей МЧС, министерств экологии и природных ресурсов, науки и образования, SOCAR, а также Исполнительной власти Абшеронского района для проведения комплексного исследования и принятия необходимых мер.