AFB Bank uzunmüddətli strategiyasını açıqladı
11 fevral 2026-cı il tarixində AFB Bank tərəfindən “2025-ci ilin Nəticələri və Strateji Baxış 2029” adlı mətbuat konfransı keçirilib. Tədbirdə Bankın İdarə Heyətinin üzvləri, biznes strukturlarının rəhbərləri, eləcə də ölkənin aparıcı media qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirin əsas məqsədi 2025-ci ilin maliyyə nəticələrini ictimaiyyətə təqdim etmək, Bankın 2025–2029-cu illəri əhatə edən yeni Strategiyanı açıqlamaq və rəqəmsal bankçılıq istiqamətində yeni məhsul – MONO kartın rəsmi təqdimatını həyata keçirmək olub.
2025-ci ilin maliyyə nəticələri: Keyfiyyətli və dayanıqlı artım
Mətbuat konfransında çıxış edən Bankın İdarə Heyətinin sədri Amid Qənbərov bildirib ki, 2025-ci il AFB Bank üçün güclü maliyyə nəticələri və struktur inkişafı ilə yadda qalıb. İl ərzində Bankın aktivləri 43,3% artaraq 423,0 milyon manata çatıb ki, bu da balans strukturunun daha da möhkəmlənməsinə şərait yaradıb. Kredit portfeli 300,7 milyon manata yüksələrək illik əsasda 64,2% artım nümayiş etdirib. Portfelin 55%-i biznes kreditlərinin payına düşür. Bunun 42%-ni KOS və korporativ kreditlər, 13%-ni isə mikro və aqro kreditlər təşkil edir. Qalan 45% isə ipoteka və pərakəndə kreditlərin payına düşür. Eyni zamanda depozit portfeli 226,4 milyon manata çatıb ki, bu da müştəri etimadının gücləndiyini göstərir.
Bank ötən il 4,26 milyon manat xalis mənfəət əldə edib. Bankın gəlirləri əvvəlki dövrlə müqayisədə 17,6% artaraq 36,7 milyon manata yüksəlib ki, bu da gəlirlilik göstəricilərinin yaxşılaşdığını təsdiqləyir. Kapital adekvatlığı və likvidlik göstəriciləri normativ tələblərdən yüksək səviyyədə saxlanılıb və bu, Bankın maliyyə dayanıqlılığının möhkəm olduğunu nümayiş etdirir. Rəhbərlik vurğulayıb ki, əldə olunan nəticələr effektiv risk idarəetməsi, balanslaşdırılmış portfel siyasəti və əməliyyat effektivliyinin artırılması hesabına mümkün olub.
2025–2029 Strategiya: İnkişafın yeni mərhələsi
AFB Bank-ın 2025–2029-cu illəri əhatə edən Strategiya Bankın inkişafının yeni mərhələsini müəyyən edir və beş əsas istiqamət üzrə formalaşdırılmış ambisiyalı hədəflərə əsaslanır. Strategiyanın mərkəzində əsas seqmentlərdə müştəriyönümlü artım dayanır – kredit portfelinin genişləndirilməsi, aktiv müştəri sayının artırılması, bir müştəriyə düşən məhsul sayının yüksəldilməsi və pərakəndə əmanət portfelinin böyüdülməsi prioritet istiqamətlər kimi müəyyən olunub. Eyni zamanda Bank ekosistem əsaslı bankçılıq modelinə keçidi sürətləndirərək tərəfdaşlıqlar vasitəsilə cəlb olunan biznes və pərakəndə müştərilərin sayını artırmağı, aktiv tərəfdaş şəbəkəsini genişləndirməyi və müştəri ömürlük dəyərini yüksəltməyi hədəfləyir.
Strateji məqsədlərin mühüm komponentlərindən biri insan toxunuşlu rəqəmsal bank modelinin qurulmasıdır. Bu çərçivədə tam rəqəmsallaşdırılmış müştəri təcrübəsinin təmin olunması, kredit verilmə müddətinin optimallaşdırılması, mobil tətbiq üzrə aylıq aktiv istifadəçi sayının artırılması və onlayn pərakəndə kreditlərin payının yüksəldilməsi əsas metriklər kimi müəyyən edilib. Paralel olaraq, güclü brend kimliyinin formalaşdırılması – brendin tanınma səviyyəsinin artırılması, NPS və CSAT göstəricilərinin yüksəldilməsi və media sentiment göstəricisinin yaxşılaşdırılması strateji prioritetlər sırasındadır.
Strategiyanın beşinci istiqaməti isə adaptiv və nəticə yönümlü təşkilat modelinin qurulmasını nəzərdə tutur. İşçi bağlılığı göstəricisinin artırılması, işçi başına düşən gəlirin yüksəldilməsi, dövriyyə əmsalının optimallaşdırılması, xərc/gəlir nisbətinin yaxşılaşdırılması və strategiyanın icra göstəricisinin davamlı nəzarətdə saxlanılması Bankın institusional dayanıqlığını gücləndirəcək əsas amillər kimi müəyyən olunub. Bu yanaşma AFB Bank-ın 2029-cu ilədək bazarda daha güclü mövqe tutmasını və davamlı inkişaf modelini təmin etməyi hədəfləyir.
Mətbuat konfransında çıxış edən AFB Bank-ın İdarə Heyətinin Sədri qeyd edib:
“2025-ci il AFB Bank üçün keyfiyyətli artım və institusional güclənmə ili oldu. Biz yalnız maliyyə göstəricilərində deyil, idarəetmə yanaşmasında, risk mədəniyyətində və müştəri təcrübəsində də mühüm irəliləyiş əldə etdik. 2025–2029-cu illəri əhatə edən yeni strateji baxışımız Bankın davamlı və sistemli inkişafına xidmət edir. Məqsədimiz bazarda daha güclü mövqe, daha yüksək effektivlik və müasir bankçılıq modelinə tam keçiddir.”
Tədbirin mühüm hissələrindən biri də AFB Bank-ın yeni məhsulu – MONO kartın təqdimatı olub. MONO kart müasir istifadəçi tələblərinə uyğun hazırlanmış, rahat, sürətli və rəqəmsal üstünlüklərlə zəngin bank məhsuludur. Kart müştərilərə gündəlik maliyyə əməliyyatlarını daha çevik və intuitiv şəkildə həyata keçirməyə imkan verir.
MONO kart Bankın rəqəmsal inkişaf strategiyasının mühüm komponentlərindən biri olmaqla, innovativ məhsul portfelinin genişləndirilməsi və müştəri təcrübəsinin yeni mərhələyə daşınmasına xidmət edir.
Tədbirin sonunda media nümayəndələrinin sualları cavablandırılıb, Bankın gələcək planları və bazar perspektivləri ilə bağlı geniş izahat verilib. AFB Bank qarşıdakı dövrdə də şəffaflıq, dayanıqlı inkişaf və innovasiya prinsiplərinə sadiq qalaraq maliyyə sektorunda etibarlı tərəfdaş mövqeyini möhkəmləndirməyi hədəflədiyini bəyan edib.

11 февраля 2026 года AFB Bank провел пресс-конференцию под названием «Результаты 2025 года и стратегический обзор до 2029 года». В мероприятии приняли участие члены Правления банка, руководители бизнес-структур, а также представители ведущих медиа страны.
Основная цель пресс-конференции — представить общественности финансовые результаты 2025 года, объявить о новой стратегии банка на 2025–2029 годы и официально представить новый продукт в области цифрового банкинга — карту MONO.
Финансовые результаты 2025 года: качественный и устойчивый рост
Выступая на пресс-конференции, председатель Правления банка Амид Гянбаров отметил, что 2025 год стал для AFB Bank годом сильных финансовых показателей и структурного развития. За год активы банка выросли на 43,3%, достигнув 423,0 миллиона манатов, что способствовало укреплению структуры баланса. Кредитный портфель увеличился до 300,7 миллиона манатов, продемонстрировав рост на 64,2% по сравнению с предыдущим годом. На бизнес-кредиты приходилось 55% портфеля: 42% — кредиты малому и корпоративному бизнесу, 13% — микро- и агрокредиты. Остальные 45% распределились между ипотечными и розничными кредитами.
Депозитный портфель достиг 226,4 миллиона манатов, что свидетельствует о росте доверия клиентов.
Чистая прибыль банка за прошлый год составила 4,26 миллиона манатов, а доходы выросли на 17,6% до 36,7 миллиона манатов, подтверждая улучшение показателей прибыльности. Уровень достаточности капитала и ликвидности оставался выше нормативных требований, демонстрируя финансовую устойчивость банка. Руководство подчеркнуло, что достигнутые результаты стали возможны благодаря эффективному управлению рисками, сбалансированной политике портфеля и повышению операционной эффективности.
Стратегия 2025–2029: новая стадия развития
Стратегия AFB Bank на 2025–2029 годы определяет новый этап развития банка и основывается на амбициозных целях по пяти ключевым направлениям. В центре стратегии — рост, ориентированный на клиентов в основных сегментах: расширение кредитного портфеля, увеличение числа активных клиентов, рост числа продуктов на одного клиента и увеличение розничного депозитного портфеля.Банк также планирует ускорить переход к модели экосистемного банкинга, увеличивая число привлекаемых через партнерства бизнес и розничных клиентов, расширяя активную партнерскую сеть и повышая пожизненную ценность клиента.
Важной частью стратегических целей является создание цифровой модели с «человеческим прикосновением». В рамках этой инициативы будут обеспечены полностью цифровой опыт клиентов, оптимизация сроков кредитования, увеличение числа ежемесячных активных пользователей мобильного приложения и рост доли онлайн-розничных кредитов. Параллельно будет укрепляться бренд: повышение узнаваемости, улучшение показателей NPS и CSAT, а также улучшение медиасентимента.
Пятое направление стратегии предусматривает создание адаптивной и ориентированной на результат организационной модели. Ключевыми факторами станут рост вовлеченности сотрудников, увеличение дохода на одного сотрудника, оптимизация коэффициента оборота, улучшение соотношения расходов и доходов и постоянный контроль показателей реализации стратегии. Такой подход позволит AFB Bank к 2029 году занять более сильные позиции на рынке и обеспечить устойчивую модель развития.
Председатель Правления AFB Bank отметил:
«2025 год стал для AFB Bank годом качественного роста и институционального укрепления. Мы достигли существенного прогресса не только в финансовых показателях, но и в управленческих подходах, культуре управления рисками и клиентском опыте. Наша новая стратегическая перспектива на 2025–2029 годы служит системному и устойчивому развитию банка. Наша цель — более сильные позиции на рынке, высокая эффективность и полное внедрение современной банковской модели».
Важной частью мероприятия стала презентация нового продукта банка — карты MONO. Карта MONO разработана с учетом современных потребностей пользователей, отличается удобством, скоростью и цифровыми преимуществами. Она позволяет клиентам более гибко и интуитивно осуществлять ежедневные финансовые операции.
Карта MONO является ключевым элементом стратегии цифрового развития банка, расширяя портфель инновационных продуктов и переводя клиентский опыт на новый уровень.
В конце мероприятия представители СМИ задали вопросы, и банк дал подробные разъяснения о будущих планах и перспективах рынка. AFB Bank заявил о своей приверженности принципам прозрачности, устойчивого развития и инноваций, подтверждая статус надежного партнера в финансовом секторе.