Al agentləri bazara daxil oldu: Öz aralarında real pul mübadiləsi aparırlar
“Anthropic” şirkətinin apardığı təcrübədə süni intellekt (Al) agentləri real məhsullar üzərində qarşılıqlı alış-veriş və danışıqlar aparıb. Nəticələr göstərib ki, daha güclü modellər daha uğurlu razılaşmalar əldə edir.
Valyuta.az xəbər verir ki, “Anthropic” bu eksperimentə “Project Deal” adını verib. Şirkət bunun kiçik miqyaslı pilot sınaq olduğunu bildirib. Təcrübədə 69 əməkdaş iştirak edib. Hər bir iştirakçıya 100 dollarlıq hədiyyə kartı verilib və onlar bu büdcə ilə bir-birlərindən məhsullar alıblar.
Qısa müddətdə yüzlərlə razılaşma
Təcrübə gözləniləndən daha sürətli nəticə verib. Cəmi 186 razılaşma bağlanıb və əməliyyatların ümumi dəyəri 4 min dolları keçib. Şirkət sistemin praktik istifadədə problemsiz işlədiyini və nəticələrin diqqətçəkici olduğunu vurğulayıb.
Dörd fərqli bazar modeli
“Anthropic” yalnız bir ssenari ilə kifayətlənməyib və dörd fərqli bazar modeli yaradıb. Bunlardan biri real şərtlərə uyğunlaşdırılmış model olub. Bu ssenaridə ən inkişaf etmiş süni intellekt istifadə edilib və nəticədə bağlanan razılaşmalar real icra olunub. Digər üç model isə müqayisə məqsədi daşıyıb.
Daha güclü model daha yaxşı nəticə verdi
Nəticələr açıq fərq ortaya qoyub: daha inkişaf etmiş süni intellektlə təmsil olunan istifadəçilər daha sərfəli sövdələşmələr əldə ediblər. Lakin maraqlı məqam odur ki, istifadəçilər bu fərqi çox vaxt hiss etməyiblər.
Bu isə sistemdə “agent keyfiyyəti fərqi” yarana biləcəyini göstərir. Yəni bəzi istifadəçilər daha zəif mövqedə olsa da, bunun fərqinə varmadan qərarlar qəbul edə bilərlər.
Təlimatların təsiri məhdud qaldı
Təcrübədə verilən ilkin təlimatlar qiymətlərə və razılaşma ehtimalına ciddi təsir göstərməyib. Nəticələr daha çox istifadə edilən modelin gücündən asılı olub, danışıqların nəticəsini əsasən süni intellektin qabiliyyəti müəyyən edib.

Компания провела эксперимент, в рамках которого агенты искусственного интеллекта (AI) вели реальные переговоры и осуществляли взаимные сделки с товарами. Результаты показали, что более мощные модели достигают более выгодных соглашений.
Как сообщает Valyuta.az, эксперимент получил название Project Deal и носил характер небольшого пилотного тестирования. В нем приняли участие 69 сотрудников. Каждому участнику был выдан подарочный сертификат на сумму 100 долларов, который они могли использовать для покупки товаров друг у друга.
Сотни сделок за короткое время
Эксперимент дал результаты быстрее, чем ожидалось. Всего было заключено 186 сделок, а общий объем операций превысил 4 тысячи долларов. В компании подчеркнули, что система продемонстрировала стабильную работу в практическом применении, а результаты оказались весьма показательными.
Четыре модели рынка
Anthropic не ограничилась одним сценарием и разработала четыре различные рыночные модели. Одна из них была максимально приближена к реальным условиям. В этом сценарии использовалась наиболее продвинутая модель искусственного интеллекта, и заключенные сделки были реализованы на практике. Остальные три модели применялись для сравнительного анализа.
Более сильная модель — лучший результат
Результаты продемонстрировали явную разницу: пользователи, представленные более продвинутыми AI-моделями, заключали более выгодные сделки. При этом примечательно, что сами участники зачастую не замечали этой разницы.
Это указывает на возможное возникновение так называемого «разрыва в качестве агентов», когда некоторые пользователи могут принимать решения, находясь в менее выгодной позиции, не осознавая этого.
Ограниченное влияние инструкций
Первоначальные инструкции, заданные в ходе эксперимента, не оказали существенного влияния ни на цены, ни на вероятность заключения сделок. Итоговые результаты в большей степени зависели от мощности используемой модели — именно способности искусственного интеллекта определяли исход переговоров.