2025-ci ilin sonuna investisiya şirkətlərinin müştəri aktivlərinin ümumi həcmi 2,6 mlrd. manat təşkil edib.
Bu barədə Azərbaycan Mərkəzi Bankından bildirilib. Məlumata görə, investisiya şirkətlərinin müştəri aktivləri 2024-cü ilə nisbətən 36,8% və ya 680 mln. manat artıb.
Qeyd edilib ki, ümumi aktivlərin 2,32 mlrd. manatı xarici bazarlarda yerləşdirilmiş aktivlərin payına düşüb. Xarici bazarlarda yerləşdirilmiş müştəri aktivlərinin 82%-i və ya təxminən 1,9 mlrd. manatı hüquqi şəxslərin, 18%-i və ya təxminən 418 mln. manatı isə fiziki şəxslərin payına düşüb.
Açıqlamaya əsasən, xarici bazarlara yönəldilmiş investisiyaların əsas hissəsi xarici ölkələrin dövlət və korporativ istiqrazlarına yatırılıb.

К концу 2025 года общий объем клиентских активов инвестиционных компаний составил 2,6 млрд манатов.
Об этом сообщили в Центральном банке Азербайджана. По данным регулятора, клиентские активы инвестиционных компаний выросли на 36,8% по сравнению с 2024 годом, или на 680 млн манатов.
Отмечается, что 2,32 млрд манатов от общего объема активов приходятся на активы, размещенные на зарубежных рынках. Из них 82%, или примерно 1,9 млрд манатов, принадлежат юридическим лицам, а 18%, или около 418 млн манатов, — физическим лицам.
Согласно информации, основная часть инвестиций, направленных на зарубежные рынки, вложена в государственные и корпоративные облигации иностранных стран.