Azərbaycana gətirilən kərə yağının həcmi azalıb
2026-cı ilin ilk üç ayı ərzində Azərbaycana 36 milyon 168 min 80 ABŞ dolları dəyərində 5 min 717,03 ton kərə yağı və süddən hazırlanmış digər yağlar idxal olunub.
Valyuta.az bu barədə Dövlət Gömrük Komitəsinin aylıq hesabatına istinadən xəbər verir.
2025-ci ilin ilk üç ayı ərzində isə Azərbaycana 53 milyon 721 min 29 ABŞ dolları dəyərində 7 min 685,51 ton kərə yağı və süddən hazırlanmış digər yağlar idxal edilmişdi.
Beləliklə, 2026-cı ilin birinci rübündə Azərbaycana kərə yağı və süddən hazırlanmış digər yağların idxalı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə dəyər ifadəsində 17 milyon 552 min 49 ABŞ dolları və ya 32,7 faiz, miqdar ifadəsində isə 1 min 968,48 ton və ya 25,6 faiz azalıb.

Объем импорта сливочного масла в Азербайджан сократился.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на ежемесячный отчет Государственный таможенный комитет, в январе–марте 2026 года в страну было импортировано 5 717,03 тонны сливочного масла и других молочных жиров на сумму 36 млн 168 тыс. 80 долларов США.
Для сравнения, в первом квартале 2025 года в Азербайджан было ввезено 7 685,51 тонны сливочного масла и других молочных жиров на сумму 53 млн 721 тыс. 29 долларов США.
Таким образом, в первом квартале 2026 года импорт сливочного масла и других молочных жиров сократился по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 17 млн 552 тыс. 49 долларов США, или на 32,7% в стоимостном выражении, и на 1 968,48 тонны, или на 25,6% — в количественном выражении.