Azərbaycanda 16 sahibkara "Startap" şəhadətnaməsi verilib
Bu barədə Valyuta.az-a İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyindəki Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyindən (KOBİA) məlumat verilib.
Bildirilib ki, 2026-cı ilin yanvar-mart aylarında 29 mikro və kiçik sahibkar "Startap" şəhadətnaməsi almaq üçün Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinə (KOBİA) müraciət edib. Şəhadətnamə almış sahibkarların 10-u hüquqi, 6-sı fiziki şəxsdir.
Startaplardan 10-u Bakı şəhərindən, 6-sı isə regionlardandır. "Startap" şəhadətnaməsi almış biznes subyektləri istehsal və xidmət sektorlarında fəaliyyət göstərir, startapların əsas istiqamətləri e-ticarət və rəqəmsal marketinq, səhiyyə texnologiyaları, onlayn oyun istehsalı, səyahət və turizm xidmətləri, rəqəmsal ödəniş sistemləri və s. sahələrdə innovativ həlləri özündə ehtiva edir.
Qeyd edək ki, "Startap" şəhadətnaməsi KOB subyektlərini şəhadətnaməni aldıqları tarixdən etibarən innovasiya fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirlər üzrə mənfəət və ya gəlir vergisindən 3 il müddətinə azad edir. "Startap" şəhadətnaməsinin verilməsi, yaxud imtina edilməsi haqqında qərar KOBİA tərəfindən Ekspertlər Şurasının rəyi əsasında verilir. Ekspertlər Şurası Agentliyin nəzdində 12 nəfərdən ibarət olan müxtəlif dövlət qurumlarının nümayəndələrindən və müstəqil ekspertlərdən ibarətdir. Mikro və kiçik sahibkarlıq subyektləri "Startap" şəhadətnaməsi üçün KOBİA-ya müraciət edə bilərlər.

В Азербайджане в I квартале текущего года 16 микро- и малым предпринимателям были выданы свидетельства «Стартап».
Об этом Valyuta.az сообщили в Агентство по развитию малого и среднего бизнеса, действующем при Министерстве экономики.
Отмечается, что в январе–марте 2026 года 29 микро- и малых предпринимателей обратились в Агентство по развитию малого и среднего бизнеса (KOBIA) за получением свидетельства «Стартап». Из получивших документ 10 являются юридическими лицами, 6 — физическими лицами.
Из общего числа стартапов 10 зарегистрированы в городе Баку, еще 6 — в регионах. Бизнес-субъекты, получившие свидетельство «Стартап», осуществляют деятельность в производственной и сервисной сферах. Основные направления стартапов включают электронную коммерцию и цифровой маркетинг, медицинские технологии, разработку онлайн-игр, услуги в сфере путешествий и туризма, цифровые платежные системы и другие инновационные решения.
Отметим, что свидетельство «Стартап» освобождает субъекты МСП от уплаты налога на прибыль или подоходного налога с доходов, полученных от инновационной деятельности, сроком на 3 года с момента получения документа. Решение о выдаче или отказе в предоставлении свидетельства принимается KOBIA на основании заключения Экспертного совета. Совет состоит из 12 человек — представителей различных государственных структур и независимых экспертов, действующих при Агентстве. Микро- и малые предприниматели могут обратиться в KOBIA для получения свидетельства «Стартап».