Azərbaycanlılar milyonlarını harda xərcləyir?
2025-ci ildə xaricə üz tutan Azərbaycan vətəndaşları ən çox nəqliyyata, yerləşməyə və yeməyə pul xərcləyiblər. Statistik rəqəmlər göstərir ki, bu xərclərin böyük qismi iki ölkənin - Türkiyə və Rusiyanın payına düşüb.
Valyuta.az xəbər verir ki, nəqliyyat xidmətlərinə 745 milyon manatdan çox vəsait sərf olunub.
Bu məbləğin 285 milyon manatı Türkiyədə, 101 milyon manatı isə Rusiyada xərclənib.
Yerləşmə xidmətlərinə ayrılan ümumi xərclər 450 milyon manatı keçib. Bunun da 187 milyon manatı Türkiyədə, 65 milyon manatı isə Rusiya Federasiyasında gerçəkləşib.
Qidalanma üçün ayrılan vəsaitlər də az deyil - 402,8 milyon manat. Bu istiqamətdə də lider ölkələr Türkiyə və Rusiyadır. Ən az xərc isə Koreya Respublikasında qeydə alınıb - cəmi 56,2 min manat.
Mədəniyyətə gəlincə, Azərbaycanlı turistlərin diqqəti yenə Türkiyədə cəmləşib. 2025-ci ildə bu ölkədə 2,5 milyon manata yaxın vəsait mədəni tədbirlərə sərf olunub. Ən az maraq isə Niderlandda - cəmi 1,1 min manat xərclə əksini tapıb.
Son olaraq, mallar və hədiyyələr üçün ümumi 327,4 milyon manat xərclənib. Bu məbləğin təxminən 190 milyon manatı Türkiyədə, 40 milyon manatı isə Rusiyada reallaşdırılıb.

В 2025 году граждане Азербайджана, выезжавшие за границу, больше всего средств потратили на транспорт, проживание и питание. Статистические данные показывают, что значительная часть этих расходов пришлась на две страны — Турция и Россия.
Как сообщает Valyuta.az, на транспортные услуги было израсходовано более 745 млн манатов.
Из этой суммы 285 млн манатов пришлись на Турцию, а 101 млн манатов — на Россию.
Совокупные расходы на услуги размещения превысили 450 млн манатов. При этом 187 млн манатов были потрачены в Турции, а 65 млн манатов — в Российской Федерации.
Затраты на питание также оказались значительными — 402,8 млн манатов. И в этом направлении лидирующие позиции вновь заняли Турция и Россия. Наименьшие расходы были зафиксированы в Республика Корея — всего 56,2 тыс. манатов.
Что касается культуры, внимание азербайджанских туристов вновь было сосредоточено на Турции. В 2025 году в этой стране на культурные мероприятия было потрачено около 2,5 млн манатов. Наименьший интерес зафиксирован в Нидерланды — расходы составили всего 1,1 тыс. манатов.
Наконец, на покупку товаров и подарков в целом было израсходовано 327,4 млн манатов. Из этой суммы около 190 млн манатов были потрачены в Турции, а 40 млн манатов — в России.