Kriptovalyuta bazarında son dövrlər müşahidə olunan enişlər "Bitcoin" və "Ethereum" əsaslı aktivlərə mənfi təsir göstərməkdə davam edir. Bu proses fonunda kriptovalyuta ehtiyatı (treasury) strategiyası tətbiq edən şirkətlər də ciddi itkilərlə üzləşib.
Valyuta.az xəbər verir ki, "Bitmine" şirkətinin reallaşmamış zərəri 6,5 milyard dollara yaxınlaşıb. Bu isə şirkət ətrafında tənqidlərin artmasına səbəb olub.
Qeyd edək ki, yay aylarında "Bitcoin" mədənçiliyi fəaliyyətindən imtina edərək "Ether" ehtiyatı formalaşdıran şirkətə çevrilən "Bitmine" bu müddət ərzində bazardan milyardlarla dollar dəyərində ETH alışı həyata keçirib. Lakin kriptovalyuta bazarında yaşanan enişlərdən sonra bu strategiya şirkət üçün böyük kağız üzərində zərər yaradıb.
"Ether" alımlarından qısa müddət əvvəl "Bitmine" şirkətinin idarə heyətinin sədri təyin olunan Tom Lee tənqidlərə cavab verib. O, sosial şəbəkədə yayılan tənqidlərdən birinə münasibət bildirərək "Ether" treasury modelinin səhv anlaşıldığını və bu strategiyaya uzunmüddətli baxışla yanaşılmalı olduğunu vurğulayıb.
“Kripto bazarları düşəndə "Ether"in də ucuzlaşması təbiidir. Belə dövrlərdə reallaşmamış zərərlər yarana bilər - bu, işin reallığıdır. Bu, səhv qərar deyil. Birja indeksləri də düşür, lakin onları izləyən ETF-lər itkilərə görə günahlandırılmır. "Ethereum" maliyyənin gələcəyidir".

Последние спады на криптовалютном рынке продолжают оказывать негативное влияние на активы, основанные на Bitcoin и Ethereum. На этом фоне компании, применяющие стратегию формирования криптовалютных резервов (treasury), также столкнулись с существенными потерями.
Как сообщает Valyuta.az, нереализованный убыток компании Bitmine приблизился к 6,5 млрд долларов. Это, в свою очередь, вызвало рост критики в адрес компании.
Отметим, что Bitmine, которая в летние месяцы отказалась от деятельности по майнингу Bitcoin и трансформировалась в компанию, формирующую резервы в Ether, за этот период приобрела на рынке ETH на миллиарды долларов. Однако последующее падение криптовалютного рынка привело к образованию значительных «бумажных» убытков для компании.
Назначенный незадолго до начала закупок Ether председателем совета директоров Bitmine Том Ли ответил на критику. Комментируя один из критических постов в социальных сетях, он подчеркнул, что модель Ether treasury была неверно истолкована и к данной стратегии следует подходить с долгосрочной перспективой.
«Когда криптовалютные рынки падают, снижение стоимости Ether является естественным. В такие периоды могут возникать нереализованные убытки — это реальность бизнеса. Это не является ошибочным решением. Фондовые индексы также снижаются, однако отслеживающие их ETF не подвергаются обвинениям из-за убытков. Ethereum — это будущее финансов», — заявил он.